Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego w 2021 r. powołana została Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, w ramach której prowadzony jest program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. II edycja programu właśnie trwa – eksperci zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń o 2 tygodnie.
– Wsłuchując się w głosy środowiska medycznego postanowiliśmy przedłużyć termin przyjmowania zgłoszeń do piątku, 14 kwietnia. Chcemy dać placówkom medycznym jeszcze więcej czasu na zapoznanie się z formularzem certyfikacji oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania, które pojawiają się w trakcie jego wypełniania. Pragniemy także przekonać instytucje, że warto ubiegać się o certyfikat – to wyjątkowe wyróżnienie potwierdzające przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa” – mówi dr Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
O przyznaniu certyfikatu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” decyduje Rada Ekspertów Programu, czyli zespół praktyków, naukowców, naukowczyń oraz przedstawicieli i przedstawicielek towarzystw medycznych. Ocena ta obejmuje sprawdzenie wskazanych warunków formalnych do spełnienia oraz kompletność formularza przesłanego przez uczestnika zgłoszenia. Certyfikat zostanie wydany na 2 lata z możliwością recertyfikacji po podanym terminie. Uczestnictwo w Certyfikacji jest dobrowolne i nieodpłatne.
Aby wziąć udział w programie należy wypełnić deklarację ,,Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” dostępną na stronie: https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/, a także wypełnić formularz certyfikacji.
Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali została zawiązana w 2021 roku, a głównym jej celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu medycznego. Głównym projektem koalicji jest program Deklaracji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, do którego przyłączają się polskie placówki medyczne, przestrzegające zaleceń zawartych w Deklaracji. Patronat nad projektem objęły: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polski Klub Dostępu Naczyniowego, Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.
inf pras