Happeningi uliczne, przedstawienie teatralne, punkty testowania otwarte dłużej niż zwykle, ekspercka konferencja, a przede wszystkim podpisanie manifestu stowarzyszeń wspierających osoby zakażone – tak w tym roku obchodzono w Warszawie dzień walki z epidemią HIV i solidarności z ludźmi, którzy żyją z tym wirusem. „Kluczem do powstrzymania epidemii jest testowanie i edukacja” – podkreśla Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w ostatnich pięciu latach przeznaczyła prawie milion złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.
W ramach wyrażenia solidarności z osobami żyjącymi z HIV, ale też jako element promowania powszechniejszego testowania w kierunku wirusa, ulicami Warszawy 1 grudnia, już trzeci rok z rzędu, przejechały samochody wyświetlające na fasadach budynków czerwone kokardki przypominające o zagrożeniu epidemią. Cel – zwrócić uwagę Polaków, na fakt, że zakazić się HIV może dosłownie każdy. Happening zorganizowała Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, a sfinansował Gilead Sciences.
„Jeśli dzięki tej akcji choć jedna nieświadoma swojego zakażenia osoba zrobi test
i zacznie się leczyć, odniesiemy sukces. Polakom wciąż wydaje się, że HIV to problem, który ich nie dotyczy. Mylą się. Wirusa we krwi może mieć każdy”– powiedział Mateusz Liwski z Fundacji „Res Humanae”
Kilka godzin wcześniej odbyła się konferencja „Człowiek Żyjący z HIV w Rodzinie
i Społeczeństwie organizowana, jak co roku, przez Fundację „Res Humanae”. Tematem była profilaktyka, nowoczesne leczenie i obciążenia związane z życiem z wirusem. Wieczorem wręczono prestiżowe Czerwone Kokardki osobom zasłużonym w działaniach na rzecz ludzi żyjących z HIV/AIDS. Rozdano także statuetki Pozytywnie Otwarci, które odebrali laureaci piątej już edycji konkursu na najlepsze projekty z zakresu upowszechniania wiedzy na temat HIV/AIDS oraz profilaktyki wirusa. Dzięki wsparciu ze strony firmy Gilead Sciences w tym roku przyznano granty na kwotę ponad 200 tys. zł.
Niezwykle ważna będzie zaplanowana na 2 grudnia debata organizacji pozarządowych wspierających osoby żyjące z HIV. Zamierzają one oficjalnie podpisać manifest wskazujący na znaczące zmiany na lepsze w dostępnych terapiach, ale także na problemy, które ciągle czekają na rozwiązanie. „W ciągu ostatniej dekady nastąpił olbrzymi postęp w leczeniu HIV, dzięki czemu nikt już nie musi umierać z powodu epidemii, a czasy, w których wirus ten zabijał wszystkich – bogatych i biednych, sławnych i anonimowych – minęły na szczęście bezpowrotnie” – piszą autorzy dokumentu. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę na konieczność wdrożenia aktywniejszych działań na rzecz zmiany postrzegania HIV i jego leczenia. Zarówno wśród zakażonych, jak i w całym społeczeństwie. Również dlatego, że 60 proc. zakażonych to ludzie poniżej 30. roku życia, a co dziesiąty Polak zakaża się przed 20.
Bo epidemia, mimo dostępności skutecznych leków, wciąż jest groźna. Oficjalne statystyki mówią, że od 1985 r. w Polsce wykryto niespełna 19 tys. akażeń. 3334 osoby zachorowały na AIDS, a 1296 z nich zmarło. To najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Wiadomo, że zakażonych może być nawet trzy razy więcej osób tylko, że nie zrobiły one testów. Co gorsza, leki antyretrowirusowe przyjmuje 8 tys. pacjentów z HIV. Niektóre z pozostałych świadomych zakażenia osób, według wielu lekarzy, jeszcze terapii nie potrzebują. Większość jednak pozostaje w szarej strefie. Nikt nie wie kim są i gdzie mieszkają.
Laureaci konkursu Pozytywnie Otwarci 2015
1. Fundacja Dobry Dotyk za projekt „Risky Adventure”
2. Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Kobieta w terapii ARV – problemy, wyzwania, oczekiwania”
3. Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa za projekt „Pozytywna profilaktyka”
4. Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny za dwa projekty „Festiwalowa sex edukacja” oraz „Gra terenowa”
5. Międzynarodowe Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”
6. Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” za projekt „Algorytm +”
7. Polskie Towarzystwo Higieniczne – odział śląski za projekt „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”
8. Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej za projekt „Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV”
9. Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – odział terenowy w Poznaniu za projekt „Przygotowanie edukatorów do realizacji projektu edukacji rówieśniczej Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV, w województwie wielkopolskim.”
10. Społeczny Komitet ds. AIDS za projekt „Networking skierowany do singli”
11. Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem" za projekt „Motywacja do zmiany ryzykownych zachowań seksualnych osób niepozostających w stałych związkach poprzez uczestnictwo w grupach wsparcia oraz poradnictwo indywidualne”
12. Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS ,,Bądź z Nami" za projekt Budowanie kompetencji zdrowotnych osób HIV + ,,Czas na zdrowie"