Jednym z najważniejszych wyzwań dla starzejącego się społeczeństwa będzie w najbliższej przyszłości leczenie chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu – mówili zgodnie eksperci Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Ochronie Zdrowia podczas niedawnej konferencji programowej w Warszawie.
Tematem spotkania, które zorganizowano 29 czerwca we współpracy z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, były m.in. badania nad mózgiem, toczące się w ramach wielu dyscyplin takich jak biologia, psychologia, medycyna, socjologia i ekonomia ze szczególnym naciskiem na nowy, obiecujący kierunek jakim jest neuronauka.
Prof. Stanisława Golinowska, przewodnicząca Grupy Roboczej podkreślała, że w obu sektorach gospodarki, które są źródłem innowacji dla zdrowia, a więc tak w badaniach naukowych, jak i w ochronie zdrowia mamy do czynienia z „ostrym ograniczeniem budżetowym”. I że przeznaczamy na to bardzo mało środków, tak publicznych, jak i indywidualnych. W tej sytuacji konieczne jest dokonywanie trudnych wyborów.
Przez około trzy dekady priorytetem było leczenie chorób serca. Tu odnieśliśmy sukces, poprawiając wskaźniki zdrowotne. Teraz uwaga skupia się na leczeniu chorób nowotworowych. Jak wynika ze statystyk, wskaźniki przeżywalności są niestety w Polsce dramatycznie niskie. W przyszłości, ale poczynając już od tej najbliższej, uwagę skupiać będą, a na pewno powinny - choroby mózgu.
- Dzięki lepszemu rozpoznawaniu zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, ich prewencji i leczenia nasze dłuższe życie będzie miało lepszą jakość. Jako ekonomistka uważam, że dzięki temu będzie też bardziej produktywne, ponieważ będziemy zdolni do dłuższej pracy, a leczenie przewlekłych chorób degeneratywnych będzie mniej kosztowne – mówiła prof. Stanisława Golinowska.
Na zakończenie konferencji prof. Antonina Ostrowska z IFiS PAN wręczyła pamiątkowe statuetki i dyplomy laureatom konkursu „Innowacje dla Zdrowia” zorganizowanego przez Grupę Roboczą już po raz trzeci. Wyróżnienia otrzymały następujące instytucje:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie za krioprezerwację tkanki jajnika u pacjentek poddanych leczeniu onkologicznemu Oncofertility,
- Fundacja Rodzić Po Ludzku za portal www.GdzieRodzic.info,
- HAMMERMED Medical Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A za piersiowo-brzuszny stentgraft wewnątrznaczyniowy Zenith T-Branch.
Kapituła postanowiła również przyznać wyróżnienia następującym instytucjom:
- Centrum Medyczne „Żelazna” Sp. z o.o. za całokształt działalności,
- NASZACUKRZYCA.PL Sp. z o.o. za serwis nowoczesnej samokontroli w cukrzycy naszacukrzyca.pl,
- Alcon Polska Sp. z o. o. za Aparat do fakoemulsyfikacji zaćmy Centurion Vision System,
- Grupa LUX MED za działalność edukacyjną na rzecz profilaktyki i podnoszenia świadomości zdrowotnej Polaków.
Źródło: gruparobocza.org