- Temat szczepień ochronnych przeciw HPV znajduje się na agendzie senackiej komisji zdrowia od dłuższego czasu. Komisja w swoich pracach skupia się na fakcie, aby te szczepienia stały się szczepieniami populacyjnymi.
- Mimo, iż obecnie dostępna jest szczepionka z 50% odpłatnością, to brak edukacji skutkuje tym, iż jest bardzo małe zainteresowanie ww. szczepieniem.
-
Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV już w 2021r. dla dziewczynek, a od 2026 r. dla chłopców. Dodatkowo NSO precyzuje cel: „Do końca 2028 r. zaszczepimy przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)”.
-
Fundusz Medyczny zagwarantował środki na te szczepienia, a nadal program nie został uruchomiony.
-
W 2023 roku program zostanie uruchomiony, ale tylko dla dziewcząt. Złożone dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia obietnice nie zostały jak na razie dotrzymane.
-
Badania naukowe potwierdzają skuteczność szczepień przeciw HPV. Dziesięcioletnie doświadczenia krajów, w których stosowana jest szczepionka pokazują, jak bardzo potrzebne jest wyszczepienie populacji, gdyż rak szyjki macicy, ale i nowotwory głowy i szyi zbierają ogromne żniwo.
Znajdź nas w social media:
Twitter: https://twitter.com/praktykw