W „Krajowym planie transformacji” określono czynniki ryzyka odpowiadające za utratę największej liczby lat przeżytych w zdrowiu dla kobiet i mężczyzn. Jakie to czynniki i jakie w tym kontekście są wyzwania dla Polski?
Wymienię trzy najważniejsze czynniki. Pierwszy i tak naprawdę najistotniejszy czynnik ryzyka dla naszego zdrowia to palenie papierosów. Drugi czynnik to nadciśnienie tętnicze. Trzecim jest nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i choroba otyłościowa.
Gdybyśmy pomyśleli o tym patofizjologicznie to nadciśnienie bardzo często bywa powikłaniem albo palenia papierosów, albo nadmiernej masy ciała, więc skupiałbym się głównie na tych dwóch aspektach. W ryzykach zdrowotnych wymieniony jest także alkohol. Jest on odpowiedzialny za szereg chorób.
Jakie to rodzi wyzwania zdrowotne dla Polski i co możemy z tym zrobić?
Moim osobistym zdaniem problemem jest brak systemu profilaktyki uczenia zachowań prozdrowotnych. Nie ma w Polsce dobrej edukacji dla młodzieży ani dla młodych dorosłych. W ostatnich latach w wielu krajach udało się ograniczyć liczbę palących osób odsetek. W Polsce ten odsetek wzrósł.
Pewnie nie wszyscy sobie zdają sprawę, ale jeżeli chodzi o nadwagę i otyłość grupą najszybciej przybierającą masy ciała w Polsce są młodzi mężczyźni między 25. a 35. rokiem życia. Ja jeszcze nie widziałem żadnych programów nastawionych właśnie na tę grupę społeczną, a to tutaj rodzi się problem. Otyłość jest matką co najmniej dwustu różnych chorób, więc jeżeli sobie nie poradzimy z tą epidemią, nie poradzimy sobie potem z naprawieniem jej skutków.