Na przełomie lutego i marca odbyło się w Krakowie XXII Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego, w czasie którego urolodzy z Polski oraz z zagranicy dyskutowali o najnowszych endoskopowych i małoinwazyjnych metodach leczenia w tej dziedzinie medycyny.
- Postęp w miniaturyzacji sprzętu endoskopowego i technologii zmierzającej do znikomego lub bezinwazyjnego leczenia schorzeń urologicznych spowodował, że obecnie jedynie niewielki odsetek pacjentów poddawany jest klasycznym zabiegom operacyjnym. Pozostali leczeni są małoinwazyjnie. Mniejsze ryzyko infekcji, krótszy czas hospitalizacji i doskonały efekt kosmetyczny to tylko niektóre zalety tych nowoczesnych technik – informuje profesor Piotr L. Chłosta, Przewodniczący Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Uczestnicy krakowskiego spotkania mieli do dyspozycji bogaty pogram naukowy obejmujący sesje state-of the-art, problemowe i wideo, dyskusje panelowe oraz sesję dotyczącą leczenia farmakologicznego ściśle związanego z endourologią i onkologią urologiczną. Wśród grona wykładowców znaleźli się wybitni endourolodzy z Polski i zagranicy, m. in. prof. Jens Rassweiler (Prezes European Society of Uro-Technology, Heillbronn, Niemcy), prof. Antonio Alcaraz (Uniwersytet Medyczny w Barcelonie, Hiszpania) i prof. John Varkarakis (Uniwersytet Medyczny w Atenach,Grecja).