Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Fake newsy łatwo trafiają na podatny grunt, bo tak są projektowane

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 grudnia 2024 08:00

Fake newsy łatwo trafiają na podatny grunt, bo tak są projektowane - Obrazek nagłówka
– Często informacja, która jest fałszywa zawiera większy ładunek emocjonalny, większa informację o potencjalnym ryzyku, niż informacja prawdziwa. Są one projektowane w taki sposób, byśmy się bali, przejmowali się i stresowali, a zwłaszcza dzielili się tą informacją. Stąd się bierze tak długie życie tych fake newsów – powiedziała w rozmowie z Medexpressem Weronika Michalak, dyrektorka polskiego biura Health and Environment Alliance (HEAL).

Dlaczego fake newsy dotyczące ochrony zdrowia i zmian klimatycznych tak łatwo trafiają na podatny grunt?

Przede wszystkim dlatego, że są one tak zaprojektowane, by trafiać na podatny grunt. One wywołują emocje, często informacja, która jest fałszywa zawiera większy ładunek emocjonalny, większa informację o potencjalnym ryzyku, niż informacja prawdziwa. Są one projektowane w taki sposób, byśmy się bali, przejmowali się i stresowali, a zwłaszcza dzielili się tą informacją. Stąd się bierze tak długie życie tych fake newsów.

Bardzo jaskrawym przykładem jest aktywność antyszczepionkowców. Czy te osoby warto w ogóle zapraszać do debaty publicznej?

Jestem zdania, że do rozmów i debat naukowych, które gromadzą ekspertów, nie powinno się zapraszać osób, które szerzą kompletnie antynaukowe i nieprawdziwe treści. W takiej rozmowie będą one siały tę dezinformację i powodowały sprowadzanie biegu rozmowy na zupełnie inne, niż merytoryczne tory.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także