Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Vaccine Forum 2022

Fundusz Kompensacyjny - skuteczne narzędzie do budowania zaufania nt. szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 października 2022 13:46

Fundusz Kompensacyjny - skuteczne narzędzie do budowania zaufania nt. szczepień - Obrazek nagłówka
Z prof. Bolesławem Samolińskim, kierownikiem Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozmawiamy nt. działania Funduszu Kompensacyjnego.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych zapewnia rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek. W pierwszym roku działania Fundusz objął szczepienia przeciwko COVID-19, które były realizowane od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku. Od 2023 roku Fundusz obejmie też wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Pana Profesora pytamy m.in.:

  • Jaka jest skala zjawiska, ile przypadków zostało zgłoszonych, jaki był ich charakter?
  • Czy fundusz może być skutecznym narzędziem w budowaniu zaufania do szczepień ochronnych?
  • Fundusz Kompensacyjny to obecnie najlepszy rejestr poważnych działań niepożądanych. W zamian za zgłoszenie NOP-u pacjent lub rodzina otrzymuje rekompensatę finansową.
  • Do tej pory zgłoszonych było 1300 wniosków w ciągu siedmiu miesięcy działania zespołu, który zajmuje się tą problematyką, z czego uznanych było ok 150 roszczeń wobec 57 mln podanych szczepionek. Powyższe dane diametralnie zmieniają obraz, jaki prezentują osoby nie tylko niewierzące w szczepienia ochronne, ale mówiące o katastrofalnych skutkach podawanych szczepień.
  • Wśród skutków przechorowania, jeśli ktoś nie był szczepiony przeciw COVID-19 były przypadki śmiertelne, to nie są działania niepożądane. W początkowej fazie epidemii zgodny stanowiły 5%. Obecnie w przypadku COVID-19 nie zanotowano żadnego przypadku śmiertelnego. Pokazuje to dramatyczną różnicę w efekcie pomiędzy zakażeniem osób, które nie są chronione szczepionką, gdzie ryzyko jest bardzo duże, a tym co się dzieje po podaniu szczepionki, która chroni przed hospitalizacją czy zgonem. Poważnych NOP-ów mamy 1 na 330 tys.
  • Szczepionka to pobudzenie układu immunologicznego, niektóre działania niepożądane są zjawiskiem fizjologicznym, ponieważ jest to odpowiedź organizmu na podany antygen pobudzający odporność do reakcji na ww. antygen, więc niektóre działania niepożądane powinny wystąpić.
  • Fundusz może być skutecznym narzędziem do budowania zaufania wobec szczepień, jest to bardzo dobra idea. Taki był zamysł w tworzeniu Funduszu Kompensacyjnego, gdyż tym pacjentom, którym stała się krzywda, są to rzadkie przypadki, ale się zdarzają, w zamian rekompensujemy skutki ww. działań.
  • Fundusz daje poczucie, że pacjent czuje się zaopiekowany przez państwo. Jest to najważniejszy rejestr działań niepożądanych.
  • Polityka proszczepienna powinna być prowadzona w oparciu o fakty, a nie poglądy.

Pełne nagranie VACCINE FORUM 2022 dostępne jest na stronie: www.szczepienia-ioz.pl

Znajdź nas w social media:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Podobne artykuły

Marek Tomkow

Rok 2024 okiem farmaceutów

27 grudnia 2024
dr n. med. Paweł Grzesiowski
24 grudnia 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
PPOZ

Najwyższy czas się zaszczepić!

20 grudnia 2024
a154f286-439e-4e67-b5bf-bd8c19cf19f6
18 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także