W Warszawie 1-2 czerwca odbywa się Kongres Europejskiej Federacji Szpitali HOPE AGORA.
Kongres po raz pierwszy w 49-letniej historii odbywa się w Polsce. Jak mówi Jarosław Fedorowski gubernator HOPE i prezes Polskiej Federacji Szpitali to duży sukces dla Polski. - Polska jeszcze niedawno miała problem ze zrzeszeniem konkretnej liczby szpitali, żeby móc się przyłączyć do Federacji Europejskiej. To się udało w 2011 r. Teraz wraz menadżerami ze szpitali europejskich pokazujemy nasze osiągnięcia, chwalimy się różnymi ciekawymi rozwiązaniami - powiedział Jarosław Fedorowski.
Czym Polska może się pochwalić? - M.in. osiągnięciami polskich naukowców, pokazaliśmy też osiągnięcia związane z przeszczepem twarzy, przeszczep komórek węchowych do rdzenia, dokonaniami w kardiologii i kardiochirurgii. Z osiągnięć systemowych możemy się pochwalić chociażby kwestią oceny technologii medycznych. Bo polska Agencja Oceny Technologii Medycznych może być wzorcem m.in. dla Danii - powiedział Fedorowski.
W kongresie bierze udział 128 uczestników Europejskiego Programu Menedżerów, wśród których jest 109 menedżerów ochrony zdrowia, 17 lekarzy oraz 2 farmaceutów. Najwięcej, bo 23 uczestników jest z Hiszpanii, a następnie po 13 z Danii i Holandii oraz 12 z Wielkiej Brytanii. W Kongresie biorą udział przedstawiciele władz HOPE; gubernatorzy, koordynatorzy krajowi, oficerowie łącznikowi oraz pracownicy centrali w liczbie 73. W sumie na Kongres zarejestrowało się 201 delegatów.
Szczegółowe informacje na temat HOPE AGORA znajdują się w specjalnej zakładce “Kongres Europejskiej Federacji Szpitali HOPE AGORA 2015”: