Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

I Konferencja Instytutu Endometriozy: Przywrócić kobietom zdrowie i radość życia

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 8 marca 2024 10:54

I Konferencja Instytutu Endometriozy: Przywrócić kobietom zdrowie i radość życia - Obrazek nagłówka
Endometrioza, to problem ok. 3 milionów Polek, a poziom jej diagnostyki i leczenia w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Kobiety na diagnozę czekają średnio 10 lat, znosząc w tym czasie ogromny ból i cierpienie. Z tego powodu grupa specjalistów powołała we Wrocławiu Instytut Endometriozy, który jest kopleksowym miejscem diagnostyki i leczenia tej choroby w Polsce i Europie. Instytut oficjalnie rozpoczyna działalność od konferencji dla kobiet, która odbędzie się 23 marca br. w Hotelu Concordia we Wrocławiu.

Konferencja zgromadzi znanych specjalistów: lekarzy, dietetyków, psychologów i rehabilitantów, którzy od lat skoncentrowani są na przywracaniu normalnego życia kobietom cierpiącym na endometriozę. Swoją historię opowiedzą pacjentki, które pokonały chorobę i wygrały walkę o zdrowie, a także te, które nadal na nią chorują. Będzie można dowiedzieć się więcej o metodach diagnostyki i leczenia choroby oraz poznać dostępne leki i preparaty, które są obecnie wykorzystywane w terapii. To doskonała okazja dla wszystkich pań, które borykają się z chorobą i szukają zrozumienia i wsparcia.

Organizatorem Konferencji jest nowopowstały Instytut Endometriozy, czyli wspólne dzieło wrocławskiego ginekologa dr n. med. Mikołaja Karmowskiego, eksperta w leczeniu trudnych przypadków endometriozy, który w ciągu 20- letniej kariery przeprowadził ponad 3,5 tysiące zabiegów i kilkanaście tysięcy konsultacji w kierunku diagnostyki tej choroby oraz wrocławskiej spółki EMC, będącej częścią Penta Hospitals, największej grupy szpitali i przychodni w Europie Środkowej.

Wspólnymi siłami w walce o zdrowie kobiet

Placówka ulokowana została we wrocławskim Szpitalu EuroMediCare, jednym z prywatnych szpitali w Polsce, który daje odpowiednie zaplecze dla takiej działalności. Działająca od 2002 roku placówka to wieloprofilowy, zabiegowy szpital specjalistyczny z przychodnią. Dysponuje dużym blokiem operacyjnym oraz 19 specjalistycznymi poradniami, a także pełni 24-godzinny dyżur medyczny.

Szukaliśmy odpowiednio dużego partnera, który nie będzie się bał dużego przedsięwzięcia – powołania w Polsce kompleksowego ośrodka holistycznego leczenia endometriozy na skalę europejską – mówi dr Karmowski. – Kobiety w Polsce czekają na skok jakościowy w podejściu do tej choroby. Chcemy też prowadzić nad nią zaawansowane badania. Dziś przyczyny jej powstawania i przebieg nie są jeszcze w pełni znane, a odpowiedzi na te pytania warte są Nagrody Nobla – dodaje.

Dr Karmowski do współpracy zaprosił dwóch innych, znanych specjalistów – dr Piotra Rubisza i dr Łukasza Kotarskiego, lekarzy ginekologów, którzy również od lat zajmują się zaawansowanym leczeniem chorób kobiecych i specjalizują się w endometriozie.

Leczenie tej choroby w Polsce tak naprawdę zaczęło się około 10 lat temu praktycznie od zera – mówi dr Piotr Rubisz. – W stosunku do populacji, liczba specjalistów i ośrodków jest wciąż dramatycznie niska, stąd tak wiele kobiet w Polsce jest niezdiagnozowanych i nieleczonych lub leczonych nieprawidłowo – dodaje. - Kobiety wykonują setki niepotrzebnych badań prowadząc diagnostykę w kierunku chorób, na które nie cierpią. Cierpią za to na obezwładniające bóle miesiączkowe, problemy gastryczne, bóle podczas stosunku – wtóruje dr Łukasz Kotarski. - Endometrioza to codzienny, obezwładniający ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Powoduje rezygnacje z planów życiowych, zawodowych, rodzinnych – dodaje.

Objawy endometriozy bywają trudne do rozpoznania, ponieważ dolegliwości mogą wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Z tego powodu średni czas zdiagnozowania kobiety cierpiącej na tę chorobę w Polsce to 7- 12 lat. W tym czasie błąka się ona od specjalisty do specjalisty, nie mogąc rozpocząć prawidłowego leczenia, podczas gdy stan jej zdrowia znacznie się pogarsza, tak jak jakość jej życia.

Podstępna choroba i trudne leczenie

Endometrioza to choroba młodych kobiet w wieku rozrodczym, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może dotyczyć ok. 10% do 15% z nich. Choroba ma charakter postępujący i nieleczona prowadzi do stopniowej destrukcji narządów wewnętrznych. Ciągłe stany zapalne w otrzewnej skutkują powstaniem wewnątrz jamy brzusznej tkanki bliznowatej, guzów i zrostów, które, poza chronicznym bólem, powodują nieodwracalne zmiany anatomiczne i dysfunkcję organów wewnętrznych. Nieleczona prowadzi także do niepłodności. Szacuje się, że aż 63% przypadków kobiecej niepłodności to efekt nierozpoznanej endometriozy.

W organizmie zdrowej kobiety jama macicy wyścielona jest specjalną tkanką, zwaną endometrium, w której może zagnieździć się i rozwijać zapłodniona komórka jajowa. U osoby chorej endometrium występuje i rozrasta się poza jamę macicy i może przemieścić się, naciekając na inne narządy wewnętrzne. Jego obecność stwierdza się np. w ścianie jelit, wątrobie, a nawet płucach. Każdego miesiąca, podczas menstruacji, wszystkie ogniska endometrium zaczynają krwawić, wywołując silne dolegliwości bólowe oraz liczne miejscowe stany zapalne, blizny i zrosty. Dolegliwości bólowe mogą również pojawiać się niezależnie od fazy cyklu. – Endometriozę należy postrzegać jako chorobę przewlekłą, która wymaga długoterminowego planu leczenia, nowoczesnych metod terapeutycznych, bieżącej, ścisłej kontroli – mówi dr Karmowski. Wymaga tez odpowiedniej skali, sprzętu wyposażenia, doświadczenia etc. – dodaje.

To właśnie chęć radykalnej poprawy istniejącego stanu rzeczy, jest powodem powołania Instytutu Endometriozy. - Chcemy stworzyć wiodący ośrodek holistycznego leczenia, diagnostyki i rehabilitacji tej choroby. Polskiej medycynie w wielu specjalnościach udawało się w krótkim czasie przeskoczyć z dołu rankingów do światowej czołówki. My chcemy tego dokonać w przypadku endometriozy – mówią wspólnie dr Karmowski, Rubisz i Kotarski. - Żeby to osiągnąć, należy stworzyć ośrodek o odpowiedniej skali. Trzeba więc dysponować odpowiednim zapleczem medycznym, sprzętowym i finansowym. Niezbędny jest też doświadczony, zgrany zespół, który wykonał odpowiednio dużą liczbę operacji, konsultacji, diagnoz. Leczenie endometriozy to gra zespołowa - wymaga zaangażowania wielu specjalistów - ginekologów, chirurgów, urologów, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków, psychiatrów etc. To wszystko mamy w Instytucie Endometriozy – dodają.

By szerzyć wiedzę i szkolić specjalistów

Pierwszą Konferencją Instytutu Endometriozy lekarze chcą wzmocnić szerzenie wiedzy o tej chorobie oraz integrować środowisko pacjentów, lekarzy oraz innych specjalistów medycznych. - Zależy nam, by pacjentki wreszcie mogły poczuć się zrozumiane, aby poczuły wzajemnie swoja siłę i wsparcie. Jesteśmy pewni, że towarzystwo innych kobiet, zarówno tych, które cierpią na tę trudną chorobę, jak i tych, które ją pokonały oraz specjalistów naprawdę znających się na jej leczeniu, będzie dla nich wielką ulgą. Obiecujemy najnowszą wiedzę i dużo realnej nadziei dla pań na zdrowie – mówią specjaliści z Instytutu Endometriozy.

Więcej informacji:

www.instytutendometriozy.pl

Tematy

endometrioza

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Wizerunek - 16x9 - 17. Poznańskie Spotkania Kardiologiczne
14 listopada 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
22 października 2024
20241010_101623
Zdrowie Psychiczne

IV Festiwal Arteterapii

11 października 2024
GZRwTPxX0AA7-dz
7 października 2024
vf-head
SAVE THE DATE

VACCINE FORUM 2024

10 października 2024
Grafika_Retina_plaża_2

RETINA WEEK 2024

26 września 2024