To wyjątkowa okazja do spotkania najwybitniejszych na świecie specjalistów oraz zaprezentowania najnowszych osiągnięć medycyny w dziedzinie przeszczepiania narządów. - Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie świetną platformą wymiany doświadczeń. Bo chcielibyśmy, żeby polska transplantologia dorównała do europejskich standardów - powiedział dr Rafał Kieszek z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM.
Jest się od kogo uczyć, bo w konferencji będą uczestniczyć specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Holandii. Mają oni doświadczenie w przeszczepach u osób z wirusem HIV, w przeszczepach u żywego dawcy anonimowego, przeprowadzili przeszczepy sztucznie wytworzonych organów.
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli: prof. Dorry Segev, prof. Frank Dor, prof. Stanisław Stepkowski, prof. Aleksandra Kukla, prof. Adam Bingaman.
- Nasze zaproszenie, do udziału w organizowanej po raz pierwszy w Polsce konferencji, przyjęli najwybitniejsi eksperci w dziedzinie transplantologii na świecie. Jako gospodarze wydarzenia w Rynie cieszymy się ogromnie z możliwości osobistego spotkania i wymiany doświadczeń z niekwestionowaną czołówką międzynarodowych specjalistów, którzy z sukcesem łączą pracę naukowo-badawczą, popartą licznymi publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych, z codzienną praktyką związaną z przeszczepianiem narządów - powiedział prof. dr hab. n med. Artur Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Naukowego „International Organ Donation Conference”, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Instytut Transplantologii im. T. Orłowskiego, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Eksperci przekonują, że w Polsce nadal wykonuje się za mało przeszczepów. Jeśli chodzi o przeszczepy od dawcy zmarłego to jesteśmy w średniej europejskiej. Gorzej jest z pobraniami u dawcy żywego. Przeszczepy rodzinne to nadal rzadkość. - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce krzyżowy i łańcuchowy przeszczep nerki. Między parami - powiedział dr Kieszek.
Program konferencji „International Organ Donation Conference” obejmuje m.in. tematy donacji narządów w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, problematykę związaną z dawstwem anonimowym, rozwojem programów pobrań od żywych dawców oraz doświadczenia z różnych ośrodków transplantacyjnych. Ponadto prelegenci prezentują dorobek polskiej medycyny transplantacyjnej na tle zachodnich doświadczeń.
Konferencja „International Organ Donation Conference” została objęta Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia oraz patronatami Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Medexpress.pl i "Służba Zdrowia" są patronatami medialnymi wydarzenia.