W Kongresie każdorazowo uczestniczy ponad 600 osób. Program Konferencji zawiera zarówno wykłady merytoryczne, jak i panele dyskusyjne, a także warsztaty. Do współpracy zaproszeni zostali najwybitniejsi przedstawiciele środowiska medycznego z Polski i z zagranicy.
Celem Kongresu jest przedstawienie i popularyzowanie zasad kompleksowej rehabilitacji prowadzonej przez interdyscyplinarny zespół, zgodnie z aktualnymi wytycznymi biopsychospołecznego modelu rehabilitacji.
Medycyna oparta na faktach, przypisująca pacjentów do poszczególnych jednostek chorobowych oraz szybko dokonujący się postęp medycyny sprawiają, że z pola widzenia znika osoba chora i jej potrzeby. Holistyczne podejście do pacjenta to umiejętność syntezy wszystkich danych medycznych i ocena przełożenia tej wiedzy na ograniczenia funkcjonalne chorych.
Współczesna rehabilitacja, nazywana na świecie PRM Physical and Rehabilitation Medicine (medycyna fizykalna i rehabilitacja), stanowi podstawę nowoczesnych systemów ochrony zdrowia, w których mają być stosowane skuteczne interwencje, podnoszące jakość życia niepełnosprawnych. Konieczność interdyscyplinarnej i interprofesjonalnej współpracy, jak się dzisiaj wydaje, to jedyna skuteczna droga, dzięki której możliwe jest rozwiązanie wieloaspektowych problemów niepełnosprawnych oraz stworzenie efektywnego systemu biopsychospołecznego modelu rehabilitacji, mającego na celu poprawę w zakresie funkcji, struktur ciała oraz aktywności i uczestnictwa przy uwzględnieniu czynników w kontekście środowiska i osoby niepełnosprawnej.
Mamy nadzieję, że IX Kongres PT Reh stanie się interdyscyplinarnym forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Zaplanowano cześć wykładową, warsztatową dyskusję okrągłego stołu oraz sesję studencką.
Na Kongres zapraszamy lekarzy wszystkich specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarki i wszystkich innych profesjonalistów zaangażowanych w proces rehabilitacji.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest dr hab. n. med. Jacek Durmała, Kierownik Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja uczestników dostępne są na stronie: www.ptreh.katowice.pl