Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Izabela Leszczyna: Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę o tabletce „dzień po”

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 lutego 2024 09:05

Izabela Leszczyna: Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę o tabletce „dzień po” - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: Polskie Radio 24
– Mam nadzieję, że pan prezydent podpiszę tę ustawę, w 25 krajach Unii Europejskiej ta tabletka jest dostępna ,nawet bez ograniczenia wieku – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie Salon Polityczny Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Odniosła się również do kwestii prac nad ustawą liberalizującą prawo do aborcji oraz wyłączenia możliwości stosowania klauzuli sumienia przez szpitale mające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Izabela Leszczyna podkreśliła, że tabletka stosowana w antykoncepcji awaryjnej działa tak, by nie dopuścić do zapłodnienia. Jest bezpieczna dla zdrowia, również młodych kobiet.

– Wprowadzamy ograniczenie wiekowe od 15 lat w związku z tym, że zgodnie z kodeksem karnym obcowanie płciowe z nieletnim jest zagrożone karą więzienia. W 25 krajach Unii Europejskiej ta tabletka jest dostępna bez ograniczenia wieku – wyjaśniła Izabela Leszczyna.

Dużo emocji towarzyszy obecnie dyskusjom o prawie aborcyjnym. Ministerstwo Zdrowia nie zajmuje się tą sprawą, ale projekt ustawy liberalizującej prawo w tym zakresie przygotowuje Koalicja Obywatelska. Z drugiej strony, Trzecia Droga postuluje o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

– Moim zdaniem marszałek sejmu powinien wprowadzić pod obrady najpierw naszą ustawę liberalizującą prawo antyaborcyjną. Myślę, że ma ona szansę przejść przed Sejm i wtedy żadne referendum w tej sprawie nie będzie potrzebne. Ja jestem przeciwna referendum, przede wszystkim dlatego, że ono ponownie skłóci i spolaryzuje nasze społeczeństwo. Nie potrzebujemy tego. Trzeba edukować, rozmawiać, uświadamiać i zostawić kobietom prawo wyboru – powiedziała Izabela Leszczyna.

Tymczasem do 1 czerwca ma być gotowy pakiet „Bezpieczna świadoma ja”, mający zapewnić kobietom m.in. lepszy dostęp do badań prenatalnych, opcję zamrożenia komórek jajowych, jeśli zajdzie potrzeba leczenia onkologicznego, a także bezpieczeństwo, gdy ciąża zagraża życiu. W tym kontekście dużo mówi się o sprawie szpitali, które posługują się klauzulą sumienia.

– Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia dostał ode mnie polecenie wprowadzenia takich zasad w ogólnych warunkach umowy między NFZ, czyli płatnikiem, a podmiotem leczniczym, które sprawią, że będzie on musiał zapewnić kobiecie świadczenie gwarantowane, a takim jest terminacja ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. To się stanie niebawem – deklaruje minister zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także