Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Izabela Leszczyna na posiedzeniu EPSCO: Nasze zadanie to młode pokolenie Europejczyków wolne od tytoniu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 grudnia 2024 09:06

Izabela Leszczyna na posiedzeniu EPSCO: Nasze zadanie to młode pokolenie Europejczyków wolne od tytoniu - Obrazek nagłówka
– Podczas naszej prezydencji będziemy chcieli otworzyć dyskusję nad przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego wyrobów nikotynowych, tytoniowych i papierosów elektronicznych – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas formalnego posiedzenia Rady UE ds. Zatrudniania, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO). Uczestniczyła w nim wspólnie z wiceminister Katarzyną Kacperczyk. Izabela Leszczyna przedstawiła priorytety przyszłej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w obszarze zdrowia, a także symbolicznie przejęła przewodnictwo w Radzie UE w zakresie zdrowia z rąk węgierskiego ministra zdrowia Petera Takacsa. Polska prezydencja faktycznie rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.

– Młode pokolenie Europejczyków wolne od tytoniu, nikotyny i innych substancji uzależniających to jedno z najważniejszych naszych wspólnych zadań. W Polsce obowiązuje prawo zakazujące palenia wyrobów tytoniowych w wybranych miejscach publicznych i takie samo prawo dotyczy papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych. Podczas naszej prezydencji będziemy chcieli otworzyć dyskusję nad przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego wyrobów nikotynowych, tytoniowych i papierosów elektronicznych – w tym także tych bez nikotyny, ponieważ uważamy, że one wyrabiają bardzo groźny nawyk palenia u młodych ludzi – powiedziała minister Izabela Leszczyna podczas posiedzenia EPSCO.

Podczas dyskusji nad przyszłością Europejskiej Unii Zdrowotnej oraz konkluzjami raportu Mario Draghiego „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” polska minister zdrowia podkreśliła, że kluczowe będzie wypracowanie wspólnych strategii wzrostu oraz innnowacyjności.

– W zakresie sektora farmaceutycznego istotny będzie nasz udział w sojuszu na rzecz leków krytycznych. Ten sojusz z jednej strony ma opracować środki przeciwdziałające niedoborom leków, ale z drugiej może pomóc Komisji Europejskiej wyznaczyć innowacyjne projekty inwestycyjne na rzecz wzmocnienia produkcji leków w Unii Europejskiej. Wydaje się, że trudno w ogóle mówić o konkurencyjności UE bez zapewnienia bezpieczeństwa lekowego wszystkim Europejczykom. Te dwa zadania musimy realizować jednocześnie i przy projektowaniu mechanizmów wsparcia. Musimy pamiętać o wsparciu dla produkcji leków generycznych – zapowiedziała.

Komentując rekomendacje zawarte w raporcie Draghiego na rzecz budowania konkurencyjności Unii Europejskiej Izabela Leszczyna wskazała, że z punktu widzenia Polski najistotniejsze dotyczą barier administracyjno-podatkowych, w tym nadmiar regulacji rynku UE, opieszałe postępowania rejestracyjne i brak zachęt podatkowych – w tym także dla start-upów.

– Dziękuję węgierskiej prezydencji za bardzo intensywną pracę nad rewizją legislacji farmaceutycznej i za przygotowanie konstruktywnych, kompromisowych propozycji. Polska w czasie swojej prezydencji będzie kontynuować to ambitne podejście – gwarantuję nasze pełne zaangażowanie w przygotowanie finalnego kompromisu. Wszystkim nam zależy, aby pacjenci w Unii Europejskiej mieli dostęp do terapii lekowych. Mamy wspólny cel i pomysły na jego osiągnięcie. Jest to bardzo dobry fundament do współpracy. Jestem pewna, że znajdziemy rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich – podkreśliła minister zdrowia Izabela Leszczyna

Symbolicznie przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w obszarze zdrowia z rąk Petera Takacsa, ministra zdrowia Węgier.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także