Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jedno zdrowie. Są rekomendacje

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 marca 2024 15:17

Jedno zdrowie. Są rekomendacje - Obrazek nagłówka
Piętnaście eksperckich rekomendacji, których wdrożenie w życie pomoże realizować politykę „One Health – Jedno Zdrowie”, przedstawiono w poniedziałek w Senacie. To dorobek i podsumowanie 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”, jaki odbył się w listopadzie.

- Prawo do zdrowia, do życia w przyjaznym środowisku naturalnym to nasze podstawowe prawo. My, politycy, również musimy o tym pamiętać w swojej pracy, dlatego tak istotne jest to, że ta konferencja odbywa się w Senacie – mówiła marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Chodzi nam wszystkim o to, żebyśmy jak najdłużej żyli w komforcie zdrowotnym. To wielkie wyzwanie, wymagające współpracy różnych środowisk i jej koordynacji. Wyzwaniem jest też podniesienie poziomu świadomości naszego społeczeństwa. Uważam, że to, o czym będziemy rozmawiać na tej konferencji, to bezcenny materiał do przygotowania prawdziwej, wieloletniej strategii ochrony zdrowia publicznego. Zdrowie publiczne jest, według mnie, najważniejszym wyzwaniem XXI wieku – mówiła senator Beata Małecka-Libera.

Kongres „Zdrowie Polaków” jest organizowany przez Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Radę Główną Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz Fundację „Po Pierwsze Zdrowie”.

W listopadzie 2023 roku uczestnicy dwudniowego kongresu w kilkudziesięciu dyskusjach panelowych i wykładach skupiali się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną a rezultatem ich prac jest piętnaście zaprezentowanych w poniedziałek w izbie wyższej parlamentu rekomendacji dotyczących w przeważającej mierze zdrowia publicznego – wśród nich konieczność patrzenia na potrzeby i wyzwania zdrowotne populacji ludzi w ścisłym związku z ekosystemami, integralnego podejścia do zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka i walki z dotykającymi świat (zwłaszcza kraje rozwinięte) epidemiami otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Rekomendacje obejmują też przeciwdziałanie narastania lekooporności drobnoustrojów, polipragmazji, proaktywne działania w związku ze starzeniem się społeczeństw i reagowanie na kompleks problemów dla dobrostanu człowieka, jaki pociągają za sobą zmiany klimatyczne. Wśród rekomendacji eksperci umieścili też konieczność dbania o wysoki poziom kształcenia przyszłych lekarzy, wprost nawiązując do zagrożeń, jakie dla przyszłych pacjentów (oraz dla systemu kształcenia medyków) niesie działalność kierunków lekarskich, które nie mają pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także