Do udziału w kampanii zaproszonych zostało wielu ekspertów ze środowiska medycznego – lekarzy różnych specjalności, którzy wystąpili w krótkich filmowych materiałach edukacyjnych dotyczących diagnostyki HIV/AIDS w wybranych sytuacjach klinicznych.
– Świat od ponad 40 lat zmaga się z epidemią HIV-AIDS. Chociaż dzisiaj nasza wiedza, zarówno epidemiologiczna, jak i medyczna, jest znacznie bogatsza, wciąż żaden z regionów i żaden kraj nie poradził sobie z tym problemem. Wiemy natomiast, że bardzo ważnym elementem walki z epidemią jest profilaktyka. Niezwykle istotne jest diagnozowanie zakażeń, czyli wykonywanie testów w kierunku HIV – mówi w jednym z materiałów dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Jak podkreśla, wykonanie testu, w określonych przypadkach powinno być zainicjowane właśnie przez lekarzy pierwszego kontaktu, ginekologów czy innych, codziennie spotykających się z pacjentami.
Wykonanie testu w kierunku HIV jest proste. Niestety, osoby odwiedzające gabinet lekarza POZ bardzo często o tym nie wiedzą. Tymczasem w Polsce działa 28 Punktów Diagnostyczno-Konsultacyjnych. Można się w nich przetestować anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.
W ramach kampanii powstała również ulotka „Diagnostyka HIV. Wskazania dla lekarzy” zawierająca wykaz jednostek chorobowych, których podejrzenie lub rozpoznanie powinno skłonić lekarza do zlecenia pacjentowi testu w kierunku HIV.