Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w panelu medycznym, który odbędzie się 25 marca w godzinach 9.30–18.00 w ramach I Światowego Kongresu Klastrów w Dąbrowie Górniczej.
Idea klasteringu stała się dziś niewątpliwie jedną z najczęstszych form powiązań kooperacyjnych, jak i rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć. Klastry to grupy kooperujących ze sobą podmiotów obejmujące uczelnie, parki technologiczne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa - często MŚP - i inne powiązane podmioty wspierające, działające w określonym regionie lub sektorze. Do elementów kluczowych, decydujących o nazwaniu danego powiązania kilku lub więcej instytucji Klastrem, należy zaliczyć: koncentrację przestrzenną, tożsamość rynku, jednoczesną kooperację i konkurencję, wspólną ścieżkę rozwoju, istnie silnych i trwałych interakcji między uczestnikami sieci, potrzebę innowacyjności. Sieci współpracy i powyżej przedstawione założenia ich działania, definiowane były w szczególności dla przedsiębiorstw funkcjonujących na wolnym rynku. Czy w takim razie rozwiązania klasteringu będą mieć zastosowanie również do branży medycznej i rynku ochrony zdrowia? Oczywiście, że TAK, gdyż podmioty działają na jednym rynku usług medycznych, funkcjonują w tym samym systemie finansowania i obszarze prawnym, dotykają je podobne problemy, mają zbliżone ścieżki rozwoju, poprzez zwiększenie współdziałania otwierają się możliwości optymalizacji funkcjonowania publicznych placówek medycznych, u wszystkich występują podobne potrzeby optymalizacji kosztów i wprowadzania technologii innowacyjnych.
W dniach 24 – 26 marca 2015 r. pod hasłem „XXI wiek - stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu” odbędzie się w Dąbrowie Górniczej I Światowy Kongres Klastrów (Cluster World Congress). Cluster World Congress jest wydarzeniem, które doskonale wpisuje się w główną ideę klasteringu. Międzynarodowa formuła Kongresu zakłada prezentację działalności polskich i światowych klastrów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości łączenia ich potencjałów, w celu usprawnienia lokalnej i globalnej gospodarki.
W trakcie I Cluster World Congress odbędzie się również panel medyczny w dniu 25 marca 2015 r. w godzinach od 9.30 do 18.00. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęło Ministerstwo Zdrowia.
Panel otworzy poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia Dariusz Dziadzio. Prelegentami będą m.in. prof. dr med. Mariusz Piechota, dr Adam Kozierkiewicz, dr Jacek Grabowski, lek. med. Marek Girek, dr Krzysztof Łanda, Mitchell Sugarman, Tomasz Szelągowski, dr inż. Paweł Wielgus. Obszarami poruszanymi w czasie panelu będą: Kompleksowe spojrzenie na obszar zarządzania ryzykiem w placówkach medycznych; Koordynowana Opieka Zdrowotna - od idei do praktyki; Innowacje w medycynie, strategie i doświadczenia Polskie oraz międzynarodowe; Współpraca Start-up'ów i inwestorów, szansą na pozytywne zmiany w zdrowiu publicznym.
Panel medyczny będzie okazją do przedyskutowania na forum międzynarodowym kwestii zdrowia publicznego, innowacyjności rynku medycznego oraz możliwości inwestowania w branżę medyczną. Obszarami poruszanymi w czasie panelu będą: Kompleksowe spojrzenie na obszar zarządzania ryzykiem w placówkach medycznych; Koordynowana Opieka Zdrowotna - od idei do praktyki; Innowacje w medycynie, strategie i doświadczenia Polskie oraz międzynarodowe; Współpraca Start-up'ów i inwestorów szansą na pozytywne zmiany w Zdrowiu Publicznym. Zostaną także zaprezentowane kulisy współpracy pomiędzy inwestorami a przedsiębiorcami debiutującymi na rynku (start-up’y) w trakcie warsztatu Start-up'y medyczne i inwestorzy - kulisy współpracy. W dyskusjach nie zabraknie wybitnych ekspertów z rynku zdrowia oraz przedstawicieli nauki i biznesu.
Panel medyczny to także miejsce dla dyskusji klastrów medycznych na temat ich roli, zadań i możliwości realizacji wspólnych projektów w poruszanych obszarach. Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED, organizator panelu medycznego na I Światowym Kongresie Klastrów w Dąbrowie Górniczej, zaprosił do dyskusji i współpracy inne klastry medyczne działające na rynku Polskim. W myśl przysłowia, że „duży może więcej” zapoczątkowana została we Wrocławiu inicjatywa współpracy w obszarze klastrów medycznych, realizowana poprzez powołanie grupy roboczej składającej się z przedstawicieli Klastrów: Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED, Klaster Nowoczesna Medycyna, Klaster e-Zdrowie oraz Innowacyjna Medycyna. Grupa jest otwarta na współpracę z innymi Klastrami medycznymi. Szczegóły współpracy zostaną omówione w trakcie Dyskusji Klastrów na panelu medycznym w Dąbrowie Górniczej.