Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kryształowe Pióra 2024: Nasza redakcyjna koleżanka z wyróżnieniem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2024 09:57

Kryształowe Pióra 2024: Nasza redakcyjna koleżanka z wyróżnieniem - Obrazek nagłówka
Anna Jarosz z redakcji medexpress.pl została wyróżniona w tegorocznej edycji konkursi dla dziennikarzy Kryształowe Pióra za materiał pt. „Hipercholesterolemia – mówmy o niej częściej”. Pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało dziewięcioro dziennikarzy, jury przyznało także 23 wyróżnienia. W tym roku do Konkursu zgłoszono 289 materiałów w czterech kategoriach, wśród nich znalazły się artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, a także materiały telewizyjne i podcasty.

Celem konkursu jest nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za materiał pt. „To nie tylko problem czerwonej chemii”. Kardioonkolog: Można leczyć raka, chroniąc serce” oraz Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z redakcji portalu HelloZdrowie.pl za materiał pt. „Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze”.

Wyróżnienie otrzymało 6 dziennikarek:

  • Jolanta Gromadzka-Anzelewicz z Dziennika Bałtyckiego za materiał pt. „Elektryczni pacjenci pod specjalnym nadzorem”
  • Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Okno terapeutyczne”
  • Anna Jarosz z redakcji medexpress.pl za materiał pt. „Hipercholesterolemia – mówmy o niej częściej”
  • Anna Kaczmarek z redakcji portalu naTemat.pl za materiał pt. „Omdlenia, duszność, złe samopoczucie. Może to kardiomiopatia?”
  • Ewa Kurzyńska z redakcji projektu Długo i szczęśliwie za materiał „Zespół złamanego serca”
  • Joanna Wojno-Wolska ze stacji TVP3 Bydgoszcz za materiał pt. "Naprawić serce".

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli:
prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki – Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktorki: Anna Wilczyńska-Ciupa z TVN24 oraz Natalia Miller
z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatkami I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” zostały Anna Wilczyńska-Ciupa
z redakcji telewizji TVN24 za materiał pt. „Najgorsza matka na świecie” oraz trzyosobowy zespół redakcyjny ze stacji TVP3 Bydgoszcz w składzie Karolina Ratajczak, Kinga Wasilewska i Monika Kamińska za materiały z cyklu Wspólna Sprawa: „Depresja. Zaburzenia lękowe” oraz „Problemy psychiczne dzieci i młodzieży, a uzależnienie od internetu”.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Anna Gmiterek-Zabłocka z redakcji Radio TOK FM za materiał pt. „Próby samobójcze wśród młodzieży. Eksperci: liczba tych prób przestała dramatycznie rosnąć”
  • Jakub Jamrozek z redakcji Czwórka Polskie Radio za materiał pt. „Męska depresja - bez pancerza (w ramach programu „Wieczór z czwórką”)”
  • Maria Kaczorowska z telewizji TVP Poznań za materiał pt. „Światowy Dzień Walki z Depresją. Ta choroba ma wiele twarzy”
  • Natalia Miller z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita za materiał pt. „Niczego nie można przegapić”
  • Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za artykuł „Psycholog: Dzieci powinny nie tylko wiedzieć, co wydarzyło się w 1410 r., ale też znać numer 116 111”
  • Artur Wolski z Redakcji Kultury i Edukacji Program I PR S.A. za audycję „Bezradność w opiece nad chorym może prowadzić do depresji”.

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w skład komisji oceniającej prace weszli:
prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, redaktor Magda Roszkowska z portalu weekend.gazeta.pl – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Ewa Kurzyńska z kanału telewizyjnego News24 za pracę pt. „Mednews24: Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wywiad z muzykiem, Zbigniewem Hołdysem, który choruje na cukrzycę”.

Wyróżnienie otrzymało także 6 osób:

  • Katarzyna Augustyniak-Woźnica z redakcji medme.pl za pracę pt. „Miód, a cukrzyca - czy cukrzyk może jeść miód? Jaki przy schorzeniu typu I i II?”
  • Iwona Danilewicz-Tylenda z redakcji Dziennika Internetowego "Niebywałe Suwałki" za pracę pt. „Co trzecia osoba może zachorować na cukrzycę. Wywiad z lek. Marleną Chodorowską, endokrynologiem, diabetologiem”
  • Katarzyna Grodzka z redakcji ESKA 2 za materiał pt. „Czy da się pogodzić sport z cukrzycą? Historia triathlonistki, Mai Makowskiej”
  • Beata Igielska z Serwisu Zdrowie PAP za materiał pt. „Insulinooporność to synonim nadwagi lub otyłości, a nie choroba”
  • Agata Szczepańska z redakcji cowzdrowiu.pl za materiał pt. „Jak leczyć cukrzycę ciążową. Wyjaśnia diabetolog dr Katarzyna Cyganek”
  • Zbigniew Wojtasiński z Serwisu Naukowego PAP za materiał pt. „Prof. Czupryniak: nowej generacji leki mogą cofnąć cukrzycę i zapobiec otyłości”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktora Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatami I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” zostali Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Pomacaj się” oraz Jakub Jamrozek z redakcji Czwórka Polskie Radio za materiał pt. „Rak i dziewczyna (w ramach programu Wieczór z czwórką)”.

Wyróżnienie zaś otrzymały:

  • Barbara Góra z redakcji Polskie Radio za materiał pt. „Nowotwory układu pokarmowego”
  • Luiza Jakubiak z portalu rynekzdrowia.pl za materiał pt. „Szczepienia na HPV wejdą do szkół. Prof. Szuster-Ciesielska: to potrzebne skrócenie drogi”
  • Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za materiał pt. „Założycielka pierwszej grupy o raku płuca na polskim FB: Nóż mi się otwiera, gdy widzę tę reklamę”
  • Renata Reda z redakcji Polskie Radio Białystok za audycję pt. „Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie”
  • Svitlana Slyvchenko z redakcji Ann Asystent Zdrowia za materiał pt. „Rak bardzo dużo zmienia. Historie kobiet, które pokonały chorobę”.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, redaktor Monika Kamińska z telewizji TVP3 Bydgoszcz – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

– Osiemnaście lat istnienia konkursu Kryształowe Pióra świadczy o niesłabnącej popularności dziennikarstwa związanego z tematyką zdrowotną, które nadal utrzymuje swoją pozycję na czele nowoczesnych trendów medialnych. W tworzonych materiałach uczestnicy konkursu wyrażają swoje zaangażowanie i pasję, dając dowód na to, że motywacje autorów nie ograniczają się jedynie do zdobycia nagrody. W tegorocznej edycji mieliśmy okazję ocenić wiele doskonałych prac, cechujących się nie tylko wysoką wartością merytoryczną, ale także innowacyjnością i skutecznym przekazem. Konkurs przyciąga zarówno doświadczonych profesjonalistów, jak i młode talenty, które z determinacją starają się ukazać prawdę dziennikarską i zwiększać świadomość na temat chorób cywilizacyjnych. Zwycięskie prace promują wiedzę zdrowotną i inspirują do aktywności, stanowiąc nieoceniony wkład w naszą wspólną walkę z chorobami cywilizacyjnymi – podkreśla profesor Tomasz Grodzicki, długoletni juror konkursu Kryształowe Pióra.

– Dziennikarze medyczni mają unikalną możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W bliskiej mi dziedzinie onkologii edukacja zdrowotna jest kluczowa dla promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów. Rola dziennikarzy w tym aspekcie jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. Zapoznając się z pracami zgłoszonymi do tegorocznego konkursu „Kryształowe Pióra” szczerze ucieszyła obecność wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam budować mądre, świadome społeczeństwo. Proszę uwierzyć – nie jest to łatwe zadanie, by z ponad 100 zgłoszonych prac wyróżnić tylko kilka – przyznaje profesor Piotr Rutkowski, będący jurorem w konkursie Kryształowe Pióra po raz pierwszy.

– Konkurs Kryształowe Pióra wspiera promocję rzetelnej wiedzy o profilaktyce zdrowotnej. Z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie i – dzięki konsekwencji – także zaufanie dziennikarzy. Dotychczas przyznaliśmy łącznie już 125 statuetek Kryształowych Piór. Każda z nich oznacza, że autor pracy to nie tylko proaktywny edukator w danej dziedzinie, ale także osoba, która potrafi przekazać informacje w sposób przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki takiej mieszance kompetencji możemy skutecznie zachęcać do walki z chorobami dotykającymi miliony Polaków
i przyczyniać się do poprawy jakości życia chorych – mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

– Jesteśmy dumni, że po osiemnastu latach konkurs Kryształowe Pióra stanowi nie tylko formę uznania dla wybitnych prac dziennikarskich, ale jest też również ogólnopolską inicjatywą, która umożliwia dotarcie do pacjentów z kluczowymi, praktycznymi informacjami edukacyjnymi. Nasze statuetki nie tylko nagradzają dziennikarzy, lecz także przyczyniają się do budowania postaw prozdrowotnych oraz eliminacji czynników ryzyka w społeczeństwie. Dzięki zaangażowaniu i pasji ponad 300 dziennikarzy, od prawie dwóch dekad kontynuujemy naszą misję szerzenia profilaktyki w walce
z najpowszechniejszymi chorobami Polaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom
i gratulujemy tegorocznym laureatom! – podsumowuje, odpowiedzialna za organizację konkursu, Natalia Stasiakowska-Jabłońska z firmy Servier.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

Podobne artykuły

krysztalowe-plansza
Kryształowe Pióra 2020

Nagrody dla najlepszych dziennikarzy medycznych

22 września 2020
KZP-24-medex
SAVE THE DATE:

XI Kongres Zdrowia Publicznego – zarejestruj się!

21 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także