W dniach 3-5 kwietnia 2025 r. odbędzie się III międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa dla studentów i młodych lekarzy, zrzeszająca pasjonatów oraz praktyków z szeroko pojętych dziedzin zabiegowych - „Lublin International Students’ Surgical Congress LISSC 2025”.
Plan konferencji obejmuje szeroką gamę warsztatów prowadzonych przez doświadczonych lekarzy oraz wiele innych atrakcji. Ciekawym punktem będą wykłady przeprowadzone przez wybitnych lekarzy z różnych dziedzin zabiegowych.
Konferencja organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe przy II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego przy USK1 w Lublinie, we współpracy z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń dotyczących działalności naukowej, prezentacja autorskich doniesień badawczych, edukacja środowiska medycznego oraz promocja specjalności zabiegowych wśród młodych medyków na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
LISSC 2025 to wydarzenie odpowiednie zarówno dla studentów chcących związać swoją przyszłość ze specjalizacjami zabiegowymi, jak i dla lekarzy praktyków i doktorantów chcących poszerzać swoje umiejętności praktyczne i naukowe. Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia, sesje naukowe będą prowadzone w formie hybrydowej: stacjonarnie oraz za pośrednictwem połączenia audio-video. Głównym językiem konferencji będzie angielski.
Uroczyste otwarcie konferencji z wykładem inauguracyjnym przewidziane jest na drugi dzień konferencji. Pierwszy dzień to głównie tematyczne warsztaty prowadzone pod okiem ekspertów z różnych dziedzin zabiegowych. Program zakłada warsztaty z symulacji medycznej przeprowadzone w salach wysokiej wierności CSM. Wykorzystanie tego rodzaju sal pozwoli uczestnikom przenieść się do świata symulacji medycznej i z perspektywy lekarza praktyka sprawdzić się w różnych scenariuszach postępowania z pacjentem symulowanym. Dalsza część warsztatów, prowadzona również w budynku CSM, przewidziana jest w formie ćwiczeń praktycznych. Odbędą się m.in. warsztaty kadawerowe z dostępem laparoskopowym, ćwiczenia na trenażerach zabiegów endoskopowych, laparoskopia podstawowa i zaawansowana, szycie chirurgiczne, szycie kardiochirurgiczne – zastawki serca oraz warsztaty robotyczne Versius. Szeroka gama warsztatów pozwoli każdemu z uczestników znaleźć coś interesującego. Naukowo-szkoleniowy charakter wydarzenia stawia nie tylko na bogaty program sesji naukowych, ale również na doskonalenie praktycznych umiejętności jego uczestników pod czujnym okiem ekspertów.