Z danych opublikowanych na portalu krew.info wynika, że stany magazynowe krwi w całym kraju są na bardzo niskim poziomie. Dotyczy to zwłaszcza grup 0Rh-, 0Rh+, ARh- i ARh+. W przypadku pierwszej i drugiej tylko w Katowicach stan jest optymalny. W większości regionów krew jest potrzebna, albo wręcz pilnie potrzebna.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zgłasza braki wszystkich grup, poza ABRH+. W Gdańsku pilnie potrzebne są grupy 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh- oraz BRh-. Podobnie jest w Opolu, Poznaniu, Bydgoszczy i Radomiu. W ostatnim z wymienionych centrów tylko grupa BRh+ wykazuje średni stan magazynowy.
Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej w poszczególnych centrach krwiodawstwa można sprawdzić TUTAJ.
Dar krwi jest pilnie potrzebny chorym, w tym dzieciom z oddziałów hematologicznych, pacjentom z chorobami nowotworowymi, krwotokami, poszkodowanym w wypadkach, czekającym na operacje oraz dializowanym. Krew można pozyskać wyłącznie w formie donacji, dlatego tak istotne jest zmobilizowanie krwiodawców do odwiedzenia centrum lub jego oddziałów terytorialnych. Dawcą może być każda zdrowa, pełnoletnia osoba o masie ciała powyżej 50 kg. Krwiodawcy po oddaniu krwi standardowo przysługują: dwa dni wolnego w pracy lub miejscu nauki – w dzień pobrania i dzień po nim, zwrot kosztów dojazdu do placówki służby krwi, a także 9 czekolad.