Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Marek Tomków, prezes NRA: Nie sprowadzimy na farmaceutów ryzyka procesów

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 maja 2024 13:00

Marek Tomków, prezes NRA: Nie sprowadzimy na farmaceutów ryzyka procesów - Obrazek nagłówka
– Uważamy, że ten pilotaż ma sens, ale nasza rekomendacja dla farmaceutów jest jasna. W przypadku pacjenta małoletniego powinna być wymagana zgoda opiekuna prawnego – komentuje w rozmowie z Medexpressem Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, odnosząc się do założeń pilotażu w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Ministerstwo Zdrowia zawarło w nich m.in. to, że antykoncepcja awaryjna miałaby być wydawana bez zgody i wiedzy opiekuna prawnego kobietom, które ukończyły 15. rok życia.

– O ile bardzo sensownym rozwiązaniem jest wprowadzenie pilotażu, który umożliwia dostęp do antykoncepcji dzień po, o tyle forsowanie na siłę rozwiązania, w którym farmaceuta będzie mógł wystawić taką receptę bez zgody opiekuna dla pacjenta małoletniego, jest rozwiązaniem nietrafionym – mówi Marek Tomków, podkreślając, że nie jest to jego osobiste zdanie, ale stanowisko przyjęte jednogłośnie przez Naczelną Radę Aptekarską. Tożsame zdanie mają na ten temat również samorządy innych zawodów medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek czy diagnostów laboratoryjnych, a także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ocenie samorządu aptekarskiego ministerstwo zaprzecza samo sobie, w jednym miejscu pisząc o pacjencie, czyli osobie, której udzielane jest świadczenie, a z drugiej twierdząc, że nie ma mowy o udzielaniu świadczeń.

– Dla farmaceuty pacjent jest pacjentem i jeżeli mamy stwierdzić wskazania lub przeciwwskazania do podania leku, opierając się na ryzyku zagrożenia zdrowia, to dla nas jest to świadczenie zdrowotne, bez względu na to, jak zostanie nazwane w pilotażu. – mówi Marek Tomków

Jak podkreśla prezes NRA, u podstaw takiego stanowiska nie leżą przekonania polityczne czy religijne, tylko obowiązujące w Polsce prawo.

– Jeśli dzisiaj farmaceuta nie ma prawa bez zgody opiekuna prawnego zważyć takiej 15-letniej pacjentki, zmierzyć jej ciśnienia, sprawdzić poziomu cukru, to na mocy rozporządzenia miałby mieć prawo do wypisywania i podawania jej leków? Taka sama czynność u lekarza jest świadczeniem, które wymaga zgody opiekuna prawnego. Nagle ta 15-latka przestaje być pacjentką? Przestaje obowiązywać ustawa o prawach pacjenta? To zaskakujące stanowisko – mówi prezes.

Przypomnijmy, pilotaż rozpoczął się 1 maja. Od 2 maja apteki mogą składać wniosku o udział w programie. Te będą rozpatrywane w ciągu około tygodnia. Pierwsze opakowania antykoncepcji awaryjnej będą więc mogły być wydane w ramach pilotażu najwcześniej w połowie maja.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

FRM-both
Health Meeting

Forum Raka Piersi

10 grudnia 2024
5f61aae2-395a-4cbd-8dc3-ee7498a247f6
7 listopada 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
18 października 2024