- Stowarzyszenie Europejskich Urologów Akademickich jest elitarnym towarzystwem naukowym. Zrzesza 75 profesorów urologii z Europy, ze wszystkich w zasadzie ośrodków akademickich. Spotkania odbywają się co roku w różnych stolicach europejskich. Po raz pierwszy takie spotkanie odbywa się w Polsce - mówi prof. Piotr Radziszewski członek Komitetu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.
Podczas spotkania urolodzy rozmawiają o najnowszych osiągnięciach, wyzwaniach i planach na przyszłość.
- Jeżeli chcemy przetestować jakąś hipotezę, to najlepiej zrobić to właśnie na kongresie. Dzięki temu realnie wypracowujemy nowe standardy leczenia i postępowania, mówimy o najnowszych odkryciach w urologii. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest leczenie personalizowane i minimalnie inwazyjne. Mówimy też o tym, że to właśnie urolog powinien być koordynatorem leczenia chorób urologicznych, w tym nowotworowych. Czyli to urolog powinien kierować pacjenta do onkologa, radioterapeuty, kardiologia i innych specjalności, ponieważ ma największą wiedzę, jeśli chodzi o dolne i górne drogi moczowe. Nie koncentrujemy się na jakiejś specyficznej chorobie, tylko mówimy o chorobach nowotworowych (nowotworze pęcherza, prostaty) oraz o zaburzeniach czynnościowych dolnych dróg moczowych - tłumaczy Radziszewski.
Jego zdaniem przyszłością urologii jest medycyna personalizowana. - Chcemy indywidualizować terapie. Chcemy proponować leczenie pacjentowi tak, by była to wspólna decyzja jego i lekarza w oparciu o indywidualne badania danego pacjenta. Dopiero po tych badaniach powinna być podjęta decyzja terapeutyczna - tłumaczy urolog.
Patronat nad Kongresem Stowarzyszenia Europejskich Urologów Akademickich objął prezydent RP Andrzej Duda.