Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Wspólnie dla zdrowia

O innowacjach i pieniądzach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2019 14:54

O innowacjach i pieniądzach - Obrazek nagłówka
Publiczne pieniądze na innowacje w ochronie zdrowia muszą być kierowane tam, gdzie najlepiej można pomóc pacjentom – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas szóstej konferencji z cyklu debaty „Wspólnie dla zdrowia”.

Konferencja, poświęcona innowacjom w medycynie, ich efektywności i finansowaniu, odbyła się w środę w na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To już finisz merytorycznej części debaty – w czerwcu ma nastąpić podsumowanie dwunastu miesięcy prac nad propozycjami zmian systemowych. Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Prezydium Rady Społecznej debaty podkreślała w Białymstoku po raz kolejny, że propozycje te mają stanowić podstawę do wypracowania przez Ministerstwo Zdrowia wieloletniej strategii dla systemu.

- W 2017 roku w Polsce na badania i rozwój w obszarze ochrony zdrowia wyniosły 820 milionów złotych. Rozmawiamy więc o potężnym segmencie gospodarki – podkreślał minister Szumowski. Zwracał uwagę, że duża część innowacji w medycynie oznacza również wyższe koszty (lepsza skuteczność nie zawsze im odpowiada). Więc choć w systemie pieniędzy ma przybywać - w 2024 roku, według wyliczeń Łukasza Szumowskiego, będzie ich o 60 mld zł więcej niż w tej chwili – trzeba rozważnie decydować, na co dodatkowe środki mają być przeznaczane. - Musimy dwa razy się zastanowić i obejrzeć każdą złotówkę publicznych pieniędzy, czyli pieniędzy Polaków, zanim zainwestujemy je w odpowiednią innowację. Bo powinnyśmy tam przekazywać te pieniądze, gdzie one naprawdę zadziałają na korzyść pacjenta - mówił Szumowski. Debata na ten temat będzie mieć charakter permanentny.

Eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie, czy wysiłki polskich naukowców i polskich firm biotechnologicznych dają nadzieję na powstanie nowych terapii, które mogłyby zostać wdrożone do praktyki klinicznej zarówno w Polsce jak i za granicą. Mówiąc wprost – czy przy ograniczonych środkach (założony miliard złotych rocznie budżetu Agencji Badań Medycznych) możemy konkurować z koncernami, dysponującymi wielokrotnie większymi środkami. Odpowiedź była umiarkowanie optymistyczna – konkurować niekoniecznie, ale możemy się starać znaleźć niszę i do niej, w selektywny sposób, kierować publiczne środki, zmniejszając ryzyko porażki.

Wielu mówców podkreślało również, że innowacje to nie tylko nowe terapie, nowe cząsteczki lekowe, ale również rozwiązania z zakresu organizacji opieki zdrowotnej, zarówno w skali makro (np. cyfryzacja, rozwiązania z zakresu e-zdrowia) jak i mikro (organizacja pracy w placówce). Tu zaś wielkość nakładów nie ma aż tak wielkiego znaczenia, a za innowacjami najczęściej idą wręcz oszczędności.

Podobne artykuły

Gorski
2 lipca 2019
wspolniedlazdrowia
Oglądaj online

"Wspólnie dla zdrowia" - podsumowanie

25 czerwca 2019
wspolniedlazdrowia
19 czerwca 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także