– Pacjent onkologiczny to nie zawsze pacjent chory śmiertelnie. Ma takie same prawa. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dotknięci chorobą onkologiczną, mają szanse na własne potomstwo dzięki nowoczesnej, rozwijającej się medycynie – mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.
Dyskusja podczas posiedzenia ma być poświęcona dwóm zasadniczym zagadnieniom. Pierwsze to sytuacja kobiet ciężarnych, u których wykryto nowotwór. Drugim jest tzw. onkopłodność.
– Kiedyś choroba nowotworowa była jednoznacznym wskazaniem do terminacji ciąży. Teraz tak nie jest. W większości przypadków tę ciążę można utrzymać. Co prawda, wiele metod leczenia chorób nowotworowych jest nie najbardziej wskazanych w momencie ciąży, ale są sposoby, żeby temu zaradzić. Osobną kwestią jest zagadnienie onkopłodności. U osób młodych, często nie myślących jeszcze o ciąży, musimy pamiętać o tym, by tę płodność na przyszłość zachować. Są takie możliwości – zwracał uwagę prof. Mirosław Wielgoś.
Odpowiedzią na potrzeby kobiet ciężarnych, u których zostaje zdiagnozowany nowotwór, mają być wyspecjalizowane poradnie patologii ciąży. Projekt powstania takich ośrodków będzie przedstawiony na posiedzeniu, które poprzedził briefing prasowy.
– Te pacjentki są niesamowicie zagubione. Nie wiedzą, co dalej. Stwierdzenie choroby nowotworowej w czasie ciąży kojarzy im się ze straszliwym wyrokiem. Tak wcale nie musi być. Stworzenie takich ośrodków pozwoli tym pacjentkom czuć się bezpiecznie – zauważył dr Jarosław Leśniczak, specjalista w dziedzinie ginekologii i perinatologii.
Marszałek Senatu Beata Kidawa-Błońska przypomniała, że pierwszym krokiem w kierunku maksymalizacji szans na posiadanie dzieci w przypadku problemów z płodnością jest program in vitro.
– To jednak dopiero początek drogi. Mamy wielu pacjentów, którzy mierzą się z chorobami onkologicznymi, wywierającymi wielki wpływ nie tylko na ich zdrowie ogólne, ale i psychiczne i które mogą w jakiś sposób ograniczyć posiadanie potomstwa. Ci ludzie muszą wiedzieć, że jest dla nich szansa, że można to wszystko przeprowadzić i dostać pomoc lekarzy, psychologów, a marzenie o potomstwie może stać się faktem – powiedziała marszałek Senatu.