Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Padaczka: „Nie jesteś sam, nie jesteś sama”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 maja 2022 12:48

Padaczka: „Nie jesteś sam, nie jesteś sama” - Obrazek nagłówka
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W Polsce na epilepsję cierpi blisko 400 tysięcy osób. Stygmatyzacja i wykluczenie - m.in. z tym muszą zmagać się chorzy. Edukacja w tym obszarze jest kluczowa. M.in. dlatego Fundacja Neurozpozytywni zainicjowała kampanię społeczną „Nie jesteś sam/ Nie jesteś sama”.

Na przestrzeni ostatnich 20-30 lat obserwujemy duży postęp w leczeniu epilepsji. Pojawiło się wiele leków, które pozwoliły na dobrą kontrolę napadów padaczkowych. - Mówimy o wpływie na przebieg choroby, jej aktywność, ale niestety nie na wyleczenie pacjentów. Wprowadzenie nowości lekowych sprawiło, że życie większości pacjentów stało się normalne. Ponad 70 proc. pacjentów ma dzięki nim szansę na długotrwałą remisję, co oznacza, że mogą zupełnie normalnie funkcjonować i pracować. To jest dobrodziejstwo w neurologii - mówi prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Wśród największych wyzwań i problemów wskazuje lekooporność (ok. 25 do 30 procent pacjentów wykazuje brak reakcji na leki, które są aktualnie dostępne). - Oznacza to, że cały czas poszukujemy nowych terapii, które dadzą tym pacjentom (oczywiście nie wszystkim, tylko wybranym grupom) szansę na remisję, czyli brak napadów - podkreśla prezes PTN.

Przedstawiciele organizacji pacjentów wskazali na największe problemy. Wśród nich znalazła się stygmatyzacja i wycofanie się z życia społecznego a także nieświadomość osób postronnych. - Mam epilepsję, ale nie powiem o tym, bo wszyscy zaczną mnie omijać, bo zaczną się mnie bać i stracę przyjaciół - mówi Jakub Walicki, wiceprezes Fundacji NeuroPozytywni. Na problem braku dostępu do nowych terapii i nowoczesnego leczenia oraz konieczność zrobienie porządku na listach leków refundowanych - wskazuje z kolei Alicja Lisowska, prezeska Fundacji EPI-BOHATER. Mówi też o potrzebne realizowania kampanii społecznych pokazujących, że osoby z padaczką (epileptycy) mogą spełniać się w każdych rolach społecznych, jak inni zdrowi ludzie. Jedną z takich akcji jest kampania „Nie jesteś sam, nie jesteś sama”. - Kampania ma uzmysłowić innym, że są wśród nas ludzie z tą chorobą, i czym jest epilepsja - mówi Jakub Walicki. Akcja ma poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie osób chorujących na epilepsję, ale też ich bliskich, partnerów. - Na tworzonej stronie internetowej chcielibyśmy pokazać prawdziwy obraz epilepsji i prawdziwych chorych, a nie dane statystyczne i obliczenia, które oczywiście też są potrzebne. Chcemy pokazać, jak żyją ludzie chorujący na epilepsję, którzy żyją wokół nas, jakie mają problemy i jak można poprawić ich życie - dodaje. Niestety, w Polsce nadal osoby z padaczką są postrzegane przez pryzmat najcięższych ataków. - Gdybym ja teraz zapytała jak wygląda chory podczas ataku padaczkowego, zapewne usłyszałabym, że jest to osoba, która dostaje drgawek, traci przytomność i ma ślinotok. Nikt nie powiedziałby, że to też osoby, które „zawieszają się” i którym drży ręka - mówi Alicja Lisowska. A to również atak padaczki. Postrzeganie społeczne ma wpływ na różnego rodzaju sfery życia jak praca czy rodzina.

- W każdej naszej kampanii chcemy pokazać prawdziwe osoby zmagające się z tym problemem, a mimo to działające, coś robiące (ktoś opiekuje się wnukami, ktoś piecze ciasta, ktoś chodzi po górach). Chcemy promować takie życie mimo choroby - mówi wiceprezes Walicki.

Tematy

padaczka / epilepsja

Podobne artykuły

leki
4 października 2024
Urszula Szybowicz SD
Kampania Przeciw Stygmatyzacji "Wyprostuj Spojrzenie"

Urszula Szybowicz: Trzeba edukować o zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego – również lekarzy

13 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-9 o 09.39.08
KAMPANIA PRZECIW STYGMATYZACJI "WYPROSTUJ SPOJRZENIE"

Jak wygląda według Polaków osoba chorująca na epilepsję? Mity wciąż żywe...

12 września 2024
Konrad Rejdak padaczka
Kampania przeciw stygmatyzacji "Wyprostuj spojrzenie"

Prof. Konrad Rejdak: Musimy przełamywać stereotypy związane z padaczką

9 września 2024
Zrzut ekranu 2024-03-26 o 08.58.49

#PurpleDayPoland2024

26 marca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
26 listopada 2024
KZP-24-medex
SAVE THE DATE:

XI Kongres Zdrowia Publicznego – zarejestruj się!

21 listopada 2024
416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
18 listopada 2024
iStock-1160967938
8 listopada 2024
iStock-1749631948
Światowy Dzień Udarów Mózgu

Poprawić dostęp do rehabilitacji poudarowej

29 października 2024