– Otwierając nabór do rady myślałam, że zgłosi się co najwyżej kilkadziesiąt osób. Ku mojemu wielkiemu zdumieniu, do rady zgłosiły się 173 osoby, a miejsc było tylko 30. Nie możemy stracić potencjału tych wszystkich ludzi, ale wspólnie go zagospodarować. Będziemy tworzyć rady regionalne, które będą skupiały osoby, które aplikowały do rady tworzonej przy moim urzędzie, ale się w niej nie znalazły – zapowiedziała w czwartek minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Do współpracy w tworzeniu rad regionalnych zostali zaproszeni pełnomocnicy wojewodów ds. polityki senioralnej. To oni mają być opiekunami tych ciał.
– Robimy to po to, żeby tworząc rozwiązania ogólnokrajowe mieć zsieciowanych przedstawicieli polityki senioralnej i szybko konsultować projekty oraz zbierać sygnały o problemach – wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz.
Jak podkreśliła minister, polityka senioralna jest ogromnym wyzwaniem, ale może być też niezwykle satysfakcjonująca. Warunkiem jest to, by realizować ją z odpowiednimi ludźmi.
– Polityka senioralna musi być jednym z priorytetów rządu i nim jest. Działalność państwa musi się opierać na dwóch kierunkach: wspierającym i aktywizującym – zauważyła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.