Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Priorytety w psychiatrii i neurologii – czego dziś potrzeba, by reforma się powiodła?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lipca 2024 07:00

Priorytety w psychiatrii i neurologii  – czego dziś potrzeba, by reforma się powiodła? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Reforma psychiatrii z naciskiem na przesunięcie ciężaru terapii z opieki szpitalnej na rzecz środowiskowej i ambulatoryjnej – była jednym z głównych wątków panelu „Priorytety w psychiatrii i neurologii”, który odbył się w ramach tegorocznego Szczytu Zdrowie. W dyskusji udział wzięli m.in. dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży i Urszula Szybowicz, prezes fundacji Nie Widać Po Mnie. Debatę moderował prof. Mariusz Gujski.

Dr Aleksandra Lewandowska zwróciła uwagę na konieczność profilaktyki zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Podkreśliła znaczenie działań edukacyjnych i informacyjnych, które mogą zapobiegać rozwojowi poważnych problemów psychicznych w tej grupie wiekowej.

Eksperci podkreślali znaczenie nowoczesnych technologii medycznych, które mogą wspierać proces odciążania lecznictwa zamkniętego na rzecz opieki ambulatoryjnej. Szczególną uwagę poświęcono możliwościom wykorzystania esketaminy donosowej, co mogłoby przyspieszyć powrót pacjentów do aktywności zawodowej oraz zmniejszyć problem stygmatyzacji.

Uczestnicy panelu omówili także aktualne programy lekowe realizowane w neurologii oraz pierwszy program lekowy realizowany w psychiatrii. Zgodnie z opinią ekspertów, program ten wymaga poprawy ze względu na istniejące ograniczenia formalne, które znacząco utrudniają jego skuteczne wykorzystanie.

Wątek ten był kontynuowany w kolejnych dyskusjach w ramach Szczytu Zdrowie, w tym m.in. z udziałem Marka Augustyna, wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Panel „Priorytety w psychiatrii i neurologii” podczas Szczytu Zdrowie 2024 dostarczył wielu cennych wniosków i wskazówek dotyczących kierunków, w jakich powinna podążać reforma opieki zdrowotnej. Przesunięcie ciężaru terapii na opiekę środowiskową i ambulatoryjną, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz konieczność edukacji i profilaktyki to kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego Polaków.

Dalsze działania i kontynuacja tych tematów w ramach współpracy z instytucjami takimi jak Narodowy Fundusz Zdrowia będą kluczowe dla wdrożenia zaproponowanych reform.

Tematy

psychiatria

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także