„Przez sześć lat studiów oraz kolejnych 37 lat pracy zawodowej poznałem Warszawski Uniwersytet Medyczny na różnych płaszczyznach i z różnych perspektyw. Obserwowałem wspaniałe sukcesy przedstawicieli różnych grup zawodowych, tworzących naszą uczelnianą wspólnotę, jak również niezaprzeczalny rozwój infrastruktury klinicznej, dydaktycznej i naukowej Uniwersytetu. W miarę swoich możliwości starałem się być aktywny na każdym z tych pól”, pisze prof. Rafał Krenke na swojej stronie internetowej.
Jak podkreśla nowy rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie są mu obce problemy, z jakimi na co dzień zmaga się uczelnia. Chodzi zarówno o perspektywę nauczyciela akademickiego, klinicysty i naukowca, jak i osoby zarządzającej jednostką uczelnianą.
„Przez ostatnie cztery lata pełniłem funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego oraz Senatora. Nie unikałem trudnych i kontrowersyjnych tematów, starając się jednocześnie okazywać szacunek każdemu członkowi naszej wspólnoty. Mam dowody na to, że sposób sprawowania tych funkcji zyskał akceptację i uznanie nie tylko licznych pracowników Wydziału Lekarskiego, ale także innych wydziałów”, wskazuje rektor-elekt.
Prof. Rafał Krenke przyznaje, że okres kolejnej kadencji władz WUM jest wyjątkowo ważny. Przed uczelnią z jednej strony otwierają się nowe możliwości, ale z drugiej – nie można zapominać też o zagrożeniach, z których najważniejszymi są ubytek kadry i sytuacja finansowa szpitali klinicznych.
Prof. Rafał Krenke ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Kutnie, gdzie w 1981 roku zdał egzamin maturalny z wyróżnieniem. Następnie rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Warszawie, które ukończył w 1987 roku z wyróżnieniem, zdobywając dyplom lekarza medycyny. W 1996 roku obronił rozprawę doktorską na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie pt. „Wpływ cyklofosfamidu na spowodowane hiperoksją uszkodzenie tkanki płucnej u świnek morskich”. Promotorem pracy doktorskiej była prof. dr hab. Elżbieta Wałajtys-Rode. W 2012 roku, przedstawiając rozprawę pt. „Ocena czynności układu oddechowego i wskaźników wymiany gazowej u chorych kwalifikowanych do przeszczepienia wątroby”, uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Od 2017 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, od 2019 roku jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN im. Macieja Nałęcza w Warszawie. Jest także członkiem Rady Dyscypliny Nauk Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od początku pracy lekarskiej prof. Rafał Krenke jest związany z Kliniką Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika i lekarza kierującego tą jednostką. Posiada specjalizacje w dziedzinach: chorób wewnętrznych ( I i II stopień), chorób płuc i intensywnej terapii. Do jego szczególnych zainteresowań klinicznych i naukowych należą: pulmonologia interwencyjna, choroby opłucnej, rak płuca, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc, zakażenia układu oddechowego u chorych z zaburzeniami odporności, choroby układu oddechowego wywołane przez prątki niegruźlicze oraz diagnostyka i leczenie przewlekłego kaszlu. W latach 2007–2013 pełnił funkcję konsultacyjną w dziedzinie chorób płuc w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Od 2014 roku jest konsultantem ds. chorób płuc dla województwa mazowieckiego. W latach 2016–2019 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego ds. studenckich IV-VI roku, a od roku 2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego WUM.