Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Profilaktyka nowotworowa kuleje. Nakłady nie są optymalnie wykorzystywane

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 lutego 2024 11:00

Profilaktyka nowotworowa kuleje. Nakłady nie są optymalnie wykorzystywane - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Mamy w Polsce fantastycznych lekarzy, pielęgniarki, genetyków. To świetni ludzie. Są znakomite organizacje pacjenckie i psycholodzy. Można powiedzieć, że jest dobrze, ale z drugiej strony nie jest dobrze. Chcemy dojść do tego, co nie działa i mam nadzieję, że to, o czym będziemy tu mówić, będziemy przekazywać do pani ministry zdrowia. Izabela Leszczyna umie słuchać – powiedziała poseł Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej – RAK STOP podczas posiedzenia inaugurującego.

Tym, co zdaniem nie tylko poseł Katarzyny Piekarskiej, ale i ekspertów w dziedzinie onkologii sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjału polskiej onkologii jest kulejąca profilaktyka.

– Miernikiem, który pokazuje jak prowadzimy profilaktykę jest umieralność. W naszym kraju wciąż jest ona wysoka. Potrzebujemy edukacji społeczeństwa. Musimy ludziom przekazywać rzetelne informacje i zyskać ich zaufanie– powiedział prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Jak podkreśliła Ewa Prokurat, koordynatorka Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w CMD w Siedlcach, prawie 300 osób dziennie umiera w Polsce z powodu nowotworów. Możemy szkolić i szkolimy kadry medyczne, ale to profilaktyka ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu kolejnym zgonom.

Profilaktyka jest najskuteczniejszym narzędziem w walce z chorobą w onkologii, ale przeznacza się na nią w Polsce tylko 0,1 proc. PKB. Okazuje się, że nawet tak skromne nakłady nie są do końca wykorzystywane.

– Pierwszą wadą profilaktyki jest to, że mamy zdrowego odbiorcę. To osoba, która nie próbuje się dostać do lekarza, bo coś jej dolega. Tego kogoś trzeba zaprosić, do niego trzeba wyjść. Drugim problemem jest bierny nadawca. Jeśli ktoś ma podpisaną umowę na realizację na przykład programu profilaktyki raka szyjki macicy, to powinien wykazać się aktywnością, wyjść z gabinetu – podkreślała Ewa Prokurat.

Uczestnicy posiedzenia zgodnie przyznali, że model, w którym pacjenta zaprasza się na wykonanie badań profilaktycznych jest najbardziej optymalny. Pacjent powinien dostać też od lekarza plan działań związanych ze sprawdzaniem jego stanu zdrowia. Kluczowe jest też wykorzystanie kompetencji poszczególnych pracowników systemu ochrony zdrowia, takich jak osoba z rejestracji, pielęgniarka, położna i wreszcie lekarz.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
17 grudnia 2024
20240109_075629
3 grudnia 2024
Dni-Edukacji
18 listopada 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (35)
18 listopada 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
14 listopada 2024