KWIECIEŃ
W budynku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu rozpoczęła się konferencja „Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa”, organizowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Uniwersytetów Medycznych. Wydarzenie było wstępem do opracowania rekomendacji i listy dobrych praktyk, które pozwolą na wdrożenie odpowiednich działań dla zapewnienia jakości procesów kształcenia na kierunkach medycznych.
W podstawie programowej brakuje wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. To jeden z wniosków wypracowanych podczas obrad okrągłego stołu Rady Dzieci i Młodzieży RP. Spotkanie, które odbyło się w Ministerstwie Edukacji i Nauki, było związane z omówieniem raportu o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Według UNICEF 1 na 7 dzieci i młodzieży na całym świecie boryka się z zaburzeniami psychicznymi. W Polsce sytuacja nie jest lepsza.
– Wszyscy byliśmy, jesteśmy lub będziemy pacjentami. Chciałbym życzyć nam wszystkim, by system ochrony zdrowia zmieniał się na lepsze. Myślę, że to następuje i najważniejsza jest konsekwencja oraz determinacja we wdrażaniu zmian – powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas otwarcia VII Kongresu Patient Empowerment. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Pacjent, partner, przyszłość”.
Resort zdrowia opublikował projekt zmiany przepisów dotyczących wystawiania recept przez internet. To zapowiadana już od dłuższego czasu reakcja na działalność tzw. receptomatów. Celem zmiany było wprowadzenie rozwiązań uniemożliwiających przepisywanie produktów leczniczych, zawierających środki odurzające czy substancje psychotropowe komercyjnie przez internet, bez uprzedniego zbadania pacjenta.
MAJ
Pielęgniarki z całego kraju protestowały przed Sejmem. Domagały się m.in. wyrównania płac i uznania zdobywanych kwalifikacji. Protestujący przemaszerowali do Biura Podawczego Sejmu RP, gdzie złożyli własny projekt nowelizacji ustawy o ich zawodzie.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi RSV. Preparat zarejestrowano do zapobiegania chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez RSV u osób w wieku 60 lat i starszych.
– Zdrowie mężczyzn to bardzo istotne zagadnienie. Choć panowie dbają o wiele innych rzeczy, to nadal niechętnie przyznają się oni do swoich słabości zdrowotnych. Trzeba to zmieniać – powiedziała red. Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, podczas otwarcia II Kongresu Zdrowia Mężczyzn. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Zdrowie-inwestycja-sukces”.
CZERWIEC
Ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat zaszczepiło się pierwszego dnia, w którym udostępnione zostały bezpłatne i darmowe szczepionki przeciw wirusowi HPV. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki.