PAŹDZIERNIK
– Społeczeństwo po zmianie władzy na pewno oczekuje szybkich decyzji i szybkich efektów tych decyzji. Być może dlatego Ministerstwo Zdrowia nie będzie tym, o które koalicjanci szczególnie będą zabiegać – powiedział w programie Medexpress Podcast wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Klaudiusz Komor. Przypomnijmy, po wyborach Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało parlamentarnej większości.
Wyzwania związane z kalendarzem szczepień, rola sztucznej inteligencji w promowaniu profilaktyki, promocja zdrowia w gabinecie lekarza medycyny pracy czy znaczenie liderów opinii w dialogu z pacjentami w sieci. Wokół takich problemów skupiały się dyskusje podczas III Kongresu Vaccine Forum, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
LISTOPAD
Weszły w życie przepisy, dzięki którym Narodowy Fundusz Zdrowia może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne i rozliczać ze środków publicznych wykonanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach.
Ukonstytuowała się sejmowa Komisja Zdrowia. Pracami 36 posłów pokieruje Bartosz Arłukowicz (KO) – były minister zdrowia i były (w latach 2015-2019) przewodniczący tejże komisji, który został wybrany jednogłośnie.
Ewa Krajewska została ministrem zdrowia w tworzonym przez Mateusza Morawieckiego rządzie. Wcześniej, od 2021 roku pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa została w grudniu podpisana przez prezydenta.
Posłowie nowej kadencji wznowili prace nad obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który w maju złożył Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
GRUDZIEŃ
Rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania. W drugim kroku konstytucyjnym Sejm powierzył misję tworzenia nowego rządu Donaldowi Tuskowi. Ministrem zdrowia została w nim Izabela Leszczyna.
Od 6 grudnia można się szczepić przeciwko koronawirusowi zaktualizowaną szczepionką. Nie obyło się jednak bez problemów. Nowy preparat trafił do niewielu punktów, a pacjenci mieli problemy z rezerwowaniem terminów. Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o zamówieniu kolejnej partii szczepionek.