Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Przełamać tabu. W Sejmie o męskich nowotworach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 czerwca 2023 14:00

Przełamać tabu. W Sejmie o męskich nowotworach - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
„Nowotwory męskie – przełamać tabu” – to tytuł wystawy, jaką można do końca tego tygodnia oglądać w holu głównym na parterze Sejmu. – Proste badania są na wyciągnięcie ręki. Są refundowane i myślę, że korzystanie z nich to kwestia rozwagi. Badanie się i dbanie o swoje zdrowie to bardzo męska rzecz – mówi inicjatorka wystawy poseł Barbara Dziuk.

Wernisaż wystawy odbył się w minionym tygodniu przed Salą Kolumnową, tuż przed posiedzeniem Podkomisji Stałej ds. Onkologii, która poświęcona była profilaktyce chorób mężczyzn.

– Mężczyźni często myślą, że ten temat ich nie dotyczy, że to sprawa kogoś innego. Potem okazuje się, że bardzo się mylili. Ta wystawa pokazuje, jak wygląda zdrowie naszych mężczyzn w kontekście europejskim i międzynarodowym. Okazuje się bowiem, że u panów profilaktyka ma się jeszcze gorzej, niż u kobiet – podkreśla w rozmowie z Medexpressem przewodnicząca podkomisji, Barbara Dziuk.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że najczęściej występującym nowotworem męskim jest rak gruczołu krokowego. Charakteryzuje się on zachorowalnością na poziomie 17,5 tys. i umieralnością na poziomie 5,5 tys. rocznie.

– Musimy pamiętać o zagrożeniach, profilaktyce i o badaniach. Musimy wiedzieć, że pewnych spraw nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, tylko jeśli są określone objawy, to trzeba podejmować działania. Jednak o badaniu prostaty należy pamiętać nawet jeśli tych objawów się nie obserwuje – podkreśla poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

O tym, jak ważna jest nie tylko profilaktyka, ale i przekazywanie wiedzy na jej temat wiedzą najlepiej pacjenci. Mirosław Czechowski, wiceprezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego podkreśla, że szczególnie istotne jest przypominanie o badaniach członkom najbliższej rodziny.

– Jeśli kogoś z członków naszej rodziny dotknie ta choroba, trzeba natychmiast nie ukrywać jej, a przekazywać tę wiadomość wszystkim. Ja cały czas przypominam swoim synom o cyklicznych badaniach. Dzięki temu wiedzą, że to bardzo ważne – podkreśla Mirosław Czechowski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także