Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
PartyTEST

Rusza akcja testowania na HIV w klubach i na festiwalach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 maja 2023 11:50

Rusza akcja testowania na HIV w klubach i na festiwalach - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Rosną liczby nowo wykrytych zakażeń HIV, ale odsetek Polaków, którzy się testują wciąż jest niski. Tym ważniejsze jest dotarcie z tym badaniem tam, gdzie najwięcej jest ryzykownych zachowań.

Liczba osób żyjących z HIV w Polsce rośnie, choć Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że nadal tylko 10-20% dorosłych Polaków kiedykolwiek zrobiło test. To może oznaczać, że wiele osób żyje z tą chorobą przewlekłą, ale jeszcze o niej nie wie. Zaradzić temu chcą doradcy ds. HIV, pielęgniarki i streetworker z Fundacji Edukacji Społecznej. W ramach projektu „PartyTEST” zachęcają oni do testów na HIV, HCV i kiłę, udzielają informacji na temat tych zakażeń, a także przeprowadzają badania tam, gdzie gromadzą się najbardziej narażeni na zakażenie młodzi dorośli – na festiwalach i w klubach. Środki na prowadzenie tych działań pochodzą z konkursu finansowanego przez Gilead Sciences Poland – Pozytywnie Otwarci.

Duża liczba zakażeń HIV, HCV i kiłą jest notowana wśród młodych dorosłych. Do nich właśnie chce dotrzeć Fundacja Edukacji Społecznej i testować ich tam, gdzie czują się swobodnie. Stąd pomysł na akcje w klubach i na festiwalach. Dzięki doświadczeniu Fundacji takie testowanie to nie tylko wygoda dla zainteresowanych oraz szybka droga od decyzji o zrobieniu testu do samego badania, ale też anonimowość i zachowane zasad BHP.

Jak mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Zdrowotnej: – Test na choroby przenoszone drogą płciową może wiązać się ze stresem. My ten stres staramy się maksymalnie ograniczyć.

Najbliższe testowanie podczas imprezy klubowej odbędzie się 10 maja w klubie Dzik przy ul. Belwederskiej 44 w Warszawie. Krótko potem zaczyna się Europejski Tydzień Testowania, który w tym roku przypada na okres 15-21 maja.

– W tym czasie planowane jest dalsze testowanie m.in. z wykorzystaniem Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, czyli kampera, w którym można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS o chorobach przenoszonych drogą płciową, zrobić testy na HIV, HCV i kiłę oraz otrzymać wsparcie psychologa – mówi Agnieszka Świderska – Mobilny Serwis Redukcji Szkód będzie można spotkać przez cały maj w każdy wtorek i piątek na warszawskiej Pradze.

Szczegóły na temat tego, gdzie odbędą się kolejne imprezy klubowe z testowaniem na choroby przenoszone drogą płciową oraz co jeszcze dzieje się w ramach projektu PartyTEST dostępne są na profilu facebookowym Fundacji Edukacji Społecznej.

– W kamperze Fundacji Edukacji Społecznej testowali się już na HIV i HCV ludzie z całej Polski, a sama Fundacja od lat współpracuje z organizatorami festiwali oraz właścicielami klubów. To gwarantuje, że testowanie przeprowadzane przez doradców ds. HIV/AIDS i pielęgniarki FES w ramach projektu PartyTEST będą robione profesjonalnie. Bardzo się cieszę, że przekazane przez nas środki pomagają dotrzeć z tymi badaniami do młodzieży – komentuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

inf pras

Tematy

PartyTEST / hiv / aids

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
15 października 2024
iStock-964754892
25 września 2024
416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
Oglądaj on-line

Podkomisja stała do spraw onkologii

12 września 2024
iStock-964754892
11 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-9 o 09.39.08
KAMPANIA PRZECIW STYGMATYZACJI "WYPROSTUJ SPOJRZENIE"

Jak wygląda według Polaków osoba chorująca na epilepsję? Mity wciąż żywe...

12 września 2024
Dudek
Kampania Przeciw Stygmatyzacji "Wyprostuj Spojrzenie"

Prof. Dudek: Depresja wymaga leczenia

10 września 2024