Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Zdrowie psychiczne

Rusza program "Wspierająca Szkoła"

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 września 2023 10:20

Rusza program "Wspierająca Szkoła" - Obrazek nagłówka
W 2022 r. w Polsce odnotowano ponad 2 tys. prób samobójczych wśród młodzieży, a w ciągu ostatnich 5 lat leczonych z powodu zaburzeń depresyjnych w tej grupie wzrosła o ponad 100%. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Adamed Pharma, ponad połowa rodziców twierdzi, że w szkołach ich dzieci brakuje dostępu do usług psychologicznych. Z tych powodów Fundacja Adamed we współpracy z Fundacją Życie warte jest rozmowy uruchamia pilotażowy program „Wspierająca Szkoła”.

Prof. Małgorzata Janas-Kozik, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podczas konferencji zorganizowanej z okazji uruchamiania pilotażu programu „Wspierająca Szkoła” poinformowała, że po pandemii o 1/3 wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną wśród młodzieży. - Do nas psychiatrów trafia już pacjent, ale w szkole i w domu możliwe jest zapobieganie i profilaktyka - zaznaczyła. Podkreśliła, że każda zmiana zachowania u młodego człowieka powinna zapalić czerwone światło.

Lucyna Kicińska, członkini Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia zwróciła uwagę, że szkoła częściej widzi dziecko niż rodzice. - Dlatego szkoły powinny umieć rozpoznawać trudności i oferować pomoc, a jednocześnie prowadzić profilaktykę – podkreśliła.

Idea wspierającej szkoły

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Zarządu Fundacji Adamed mówiąc o tym, jak narodziła się koncepcja programu opowiadała, że zainspirowała ją jej najmłodsza córka, która zwróciła się do niej o radę w sprawie osoby z jej otoczenia borykającej się z problemami psychicznymi. Prezes Fundacji Adamed przytoczyła dane wskazujące, że 60% dzieci uważa, że jest do niczego i chciałoby mieć więcej wiary w siebie. - Zastanawialiśmy się, jak można pomóc. Badania pokazały, że nauczyciele i uczniowie potrzebują wsparcia i dlatego zdecydowaliśmy się na ten projekt. Celem programu jest profilaktyka zachowań samobójczych. Chcemy edukować nauczycieli, aby byli właściwym wsparciem dla młodych osób w kryzysie, bo niewłaściwa pomoc może wręcz popchnąć do próby samobójczej. Chcemy też dotrzeć do rówieśników osób w kryzysie, żeby wiedzieli, gdzie szukać pomocy – wyjaśniała.

- Mogliśmy połączyć potencjał, wiedzę, doświadczenia i kompetencje – dodała dr n. hum. Halszka Witkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka inicjatywy “Życie warte jest rozmowy”.

Jacek Chmiel, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 STO im. Jigoro Kano w Warszawie, w której będzie prowadzony pilotaż, przyznał, że dzieci i młodzież większość czasu spędzają w szkole, a system oświatowy jest w głębokim kryzysie. Dlatego ważnym jest, aby szkoła nie przyczyniała się do problemów młodzieży, a nauczyciele posiadali wiedzę i kompetencję, aby móc pomagać problemy rozwiązywać.

Realizacja Programu

Pilotaż programu „Wspierająca szkoła” będzie realizowany w 5 szkołach. Przewiduje pakiet szkoleń dla nauczycieli edukujących, jak zauważyć kryzys u dziecka i jak reagować. Szkolenia dotyczyć też będą samouszkodzeń oraz wsparcia ucznia po próbie samobójczej. Zaplanowano również indywidualne konsultacje online dla nauczycieli w trakcie roku szkolnego. Nauczyciel zgłasza przypadek ucznia w kryzysie i ma możliwość konsultacji z ekspertem dobranym do rodzaju zgłaszanych problemów. Po kilku tygodniach organizowane jest kolejne spotkanie mające na celu ocenę skuteczności wdrożonych zaleceń. Nauczyciele otrzymają także materiały edukacyjne i poradniki: „Wsparcie ucznia po próbie samobójczej” i „Pierwsza pomoc emocjonalna”. W przypadku wystąpienia w szkole próby samobójczej zostanie dla niej przygotowana spersonalizowana procedura interwencji kryzysowej i pomoc w uruchomieniu zespołu kryzysowego. Również dla rodziców organizowane będą spotkanie edukacyjne prowadzone przez specjalistów Fundacji Życie warte jest rozmowy, dostępne będą także materiały edukacyjne, m.in. poradnik „Wsparcie rodziców w kryzysie dziecka”, a także pakiet konsultacji.

Ważnym elementem Programu jest również wsparcie rówieśnicze, w ramach którego zaplanowano materiały edukacyjne dotyczące pomocy przygotowane przez rówieśników we współpracy z ekspertami Życie warte jest rozmowy. Dostępne będą scenariusze lekcji, przewidziano też możliwość kontaktu uczniów ze specjalistami przez Internet. Strona programu zawiera zakładkę: Napisz do specjalisty. Jeden list będzie konsultował zespół specjalistów. Jak podkreślali eksperci, samo napisanie listu i nazwanie problemu jest już ważnym etapem umożliwiającym pomoc.

Wspierających szkół będzie więcej

Dyrektor Jacek Chmiel poinformował, że jego szkoła jako jedna z pierwszych weźmie udział w pilotażu programu "Wspierająca Szkoła". - Widzimy na co dzień, obserwując naszych uczniów, jak ważne jest wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego. Ten program oferuje nam narzędzia, które pomagają w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz wspierają proces tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole. Szkolą kadrę nauczycielską, rodziców oraz młodzież jak być uważnym i dostrzec osobę w kryzysie. Umieć jej pomóc lub wiedzieć, gdzie tej pomocy szukać – powiedział.

Prof. Małgorzata Janas-Kozik podkreśliła, że Program wpisuje się w reformę systemową psychiatrii dzieci i młodzieży, która zmierza do tego, by pobyt na oddziale psychiatrycznym znajdował się na końcu drogi pacjenta szukającego pomocy, a nie na początku. A zważywszy, że 60% problemów dzieci i młodzieży nie wymaga interwencji psychiatry, ale psychologów i terapeutów powinni oni trafiać do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. – My zajmujemy się profilaktyką selektywną, a projekt obejmie wszystkie dzieci w szkole – dodała.

Dr Małgorzata Adamkiewicz poinformowała, że po zakończeniu i ocenie pilotażu zostaną podjęte decyzje o ostatecznym kształcie Programu. – Mamy w Polsce 21 tysięcy szkół i nie wiem, czy wszystkie uda nam się przeszkolić. Ale te, które będą się zgłaszały, zostaną objęte programem – zapowiedziała. W ramach Programu już powstały materiały edukacyjne, z których mogą korzystać wszyscy.

Szczegółowe informacje dotyczące programu, czasu trwania, uczestniczących szkół, dostępnych specjalistów oraz wszystkie materiały merytoryczne dostępne są na stronie internetowej projektu www.wspierajacaszkola.pl.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także