Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Rząd nareszcie zajmie się zasiłkiem pogrzebowym. 7 tysięcy złotych od 1 stycznia 2026

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 marca 2025 09:00

Rząd nareszcie zajmie się zasiłkiem pogrzebowym. 7 tysięcy złotych od 1 stycznia 2026 - Obrazek nagłówka
fot. iStock
7 tysięcy złotych zamiast czterech tysięcy. Rok później niż deklarowano, ale wiele wskazuje na to, że nareszcie rząd skutecznie pochyli się nad zmianami w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co faktycznie oznacza także waloryzację zasiłku pogrzebowego. – Zasiłek ten od dawna już nie pokrywał nawet podstawowego pochówku, więc zmiana jest sygnalizowaną społecznie koniecznością od lat – mówi ekspert ubezpieczeniowy i gospodarczy Paweł Skotnicki. – Rząd decydując się na waloryzację zasiłku pogrzebowego musi wybrać taki system, by nie generować pokusy wzrostu ceny usług pogrzebowych – dodaje Skotnicki.

Bardzo oczekiwana zmiana

Eksperci nie mają wątpliwości, że podniesienie zasiłku pogrzebowego jest koniecznością. Kwota nie była waloryzowana od lat, przy jednoczesnym, bardzo wysokim wzroście usług sektora funeralnego i ogólnego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Oczekiwanie społeczne było takie, że zasiłek będzie podniesiony już w 2025 roku, co się nie stało.

25 marca Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zmian przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- To jest realna pomoc dla rodzin przeżywających stratę bliskich, a jednocześnie niedysponujących majątkiem, który pozwala na swobodne dysponowanie pieniędzmi w takim trudnym czasie. Koszty pochówku i usług funeralnych rosną, gdy kwota zasiłku od lat pozostawała niezmieniona – mówi ekspert gospodarczy i ubezpieczeniowy Paweł Skotnicki.

- Większy zasiłek chociaż częściowo odciąży rodziny w Polsce. Pod znakiem zapytania stoi jednak to jak na zmiany zareaguje sektor funeralny. Jeżeli przy wzroście zasiłku proporcjonalnie wzrosną ceny usług w zakładach pogrzebowych, to sens tej zmiany zostanie właściwie skonsumowany przez przedsiębiorców, a skala wsparcia społecznego zmaleje. Rząd musi o tym myśleć proponując propozycję waloryzacji zasiłku – mówi Paweł Skotnicki.

Waloryzacja zależna od inflacji to lepszy pomysł niż waloryzacja coroczna

W tym przypadku pozytywne wydaje się uzależnienie waloryzacji zasiłku pogrzebowego od poziomu inflacji.

- To rozsądne, bo nie będzie powodować, że co roku zmieniać się będzie kwota zasiłku, a to może mieć efekt w postaci rokrocznego wzrostu cen usług pogrzebowych – mówi Skotnicki. – Zasiłek to pomoc doraźna, ale nie możemy też przyjąć jako pewnika, że ta kwota wystarczy na organizację pochówku, który w Polsce nie należy do najtańszych. Stąd też nadal warto pamiętać o ubezpieczeniach albo odkładaniu pieniędzy na pochówek – mówi Skotnicki.

Średnia cena pochówku w Polsce mieści się w widełkach cenowych od około 6 do 15 tysięcy złotych.

Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak wybór rodzaju ceremonii, transportu, zakupu trumny lub urny, wynajmu miejsca na cmentarzu oraz usług dodatkowych, jak kwiaty i oprawa ceremonii.

Zasiłek pogrzebowy od 1 stycznia 2026 roku ma wynieść 7 tysięcy złotych.

źródło: notatka prasowa

Podobne artykuły

Anna-Golebicka_fot_
27 grudnia 2022
Msolecka
Felieton

Dokąd systematycznie zmierzamy?

28 listopada 2022
LOGO-PPOZ-1-CS4
15 listopada 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

maxresdefault-_2_
14 marca 2025
114707__ZII0683-Poprawione-Szum
18 lutego 2025
121933__ZII0721-Poprawione-Szum
31 stycznia 2025
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
18 grudnia 2024
RAFG8486
Podsumowanie roku

Mateusz Oczkowski: W rok 2025 wejdziemy z przytupem

31 grudnia 2024