[gallery ids="59998,59999,60000,60001,60002,60003,60004"]
W dniach 20-21 maja br. odbyła się 34. Konferencja Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych, której głównym organizatorem był Instytut Reumatologii wspólnie z konsultantem krajowym ds. reumatologii i Warszawskim Odziałem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Wydarzenie swoim patronatem objął Medexpress oraz Służba Zdrowia.
Pierwszy dzień Konferencji poświęcony był przede wszystkim zagadnieniom systemowym. W wystąpieniu otwierającym konferencję dyrektor Instytutu Reumatologii dr Piotr Bednarski wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy pomiędzy Instytutem, a Polskim Towarzystwem Reumatologicznym. Jako jeden z ważniejszych aktualnych problemów wymienił konieczność poszerzenia możliwości zdobywania specjalizacji z reumatologii przez lekarzy pediatrów. Wspomniał również o znaczeniu ustawy o zdrowiu publicznym. Sam projekt ustawy został przedstawiony przez sekretarz stanu w MZ Beatę Małecką-Liberę. Minister podkreśliła, że po raz pierwszy w system ochrony zdrowia wpisywana zostanie szeroko zakrojona profilaktyka, promocja i edukacja skierowane do całego społeczeństwa, a nie tylko jednostki. Najważniejszym celem ustawy jest poprawa jakości życia, co jest związane ze zmianami demograficznymi zachodzącymi w polskim społeczeństwie. Profilaktyka, wczesna diagnostyka i przeciwdziałanie następstwom chorób przewlekłych były również przedmiotem wystąpienia prof. Brygidy Kwiatkowskiej. Przedstawiła ona koncepcję kompleksowej specjalistycznej opieki ambulatoryjnej w reumatologii. Celem jej jest nie tylko poprawa sytuacji pacjentów pierwszorazowych, ale również bardzie efektywne wykorzystanie dostępnych środków. Postulowane zmiany miałby oprzeć się o powstanie tzw. Ośrodków Wczesnej Diagnostyki Zapaleń Stawów. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których choroba ma podłoże zapalne. W ich przypadku wczesne rozpoznanie oraz włączenie leczenia znacznie poprawia szanse na uzyskanie remisji, a tym samym unikniecie lub opóźnienie niepełnosprawności. Obecny system ambulatoryjnej opieki reumatologicznej jest niewydolny między innymi z uwagi na bardzo dużą liczbę pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Może być ona z powodzeniem leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast poradnie reumatologiczne powinny być ukierunkowane na długofalowa i kompleksową opiekę nad chorymi z zapalnymi chorobami stawów.
Wśród wielu poruszanych zagadnień znalazły się kontrowersje wokół programów lekowych B.33 i B.45 dotyczących chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Gorącą dyskusję wywołała także kwestia nowych zasad specjalizacji w reumatologii w ramach tzw. modułowego systemu kształcenia. Dyskutanci szczególnie podkreślali problem związany z niemożnością kontynuowania specjalizacji w zakresie reumatologii dla lekarzy pediatrów. W Polsce jest istotny niedobór specjalistów zajmujących się reumatologią dziecięcą, więc kwestia ta wymaga pilnego rozwiania. Głos w tej sprawie zabrała także Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jolanta Orłowska-Heitzman, wskazując na konieczność zmiany aktualnych przepisów.
Dr Andrzej Śliwczyński z Departamentu Analiz i Strategii NFZ przedstawił dane dotyczące kosztów bezpośrednich po stronie płatnika publicznego generowane przez choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej ujęte kodami ICD-10: M00-M99. Podał on, że w 2014 roku łącznie suma wydatków wynosiła blisko 4,2 mld zł, co jest liczbą trzykrotnie większą niż 2004 r. W czasie konferencji omówiono również plan powstawania tzw. map potrzeb zdrowotnych. Wskazano między innymi na rolę jaką w ich powstawaniu winni mieć konsultanci wojewódzcy, w tym również ci z zakresu reumatologii. Mapy potrzeb zdrowotnych mają stać się podstawą kontraktowania świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pierwszy dzień Konferencji zakończyła uroczysta gala, na której wręczono nagrody czasopisma naukowego Reumatologia za najlepsze artykuły oryginalne opublikowane w 2014 r.