Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie

MedExpress Team

MedExpress Team

STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W dniu 27 marca 2015 r. zakończyło się II Seminarium dotyczące wdrażania międzynarodowego standardu ICNP® do praktyki, pt. „STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie. Elektroniczna dokumentacja medyczna: doświadczenia z wdrażania i wykorzystania Klasyfikacji ICNP® w Elektronicznym Rekordzie Pacjenta (EHR) w Polsce”.
[caption id="attachment_12635" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/FPM Thinkstock/FPM[/caption]


W dniu 27 marca 2015 r. zakończyło się II Seminarium dotyczące wdrażania międzynarodowego standardu ICNP® do praktyki, pt. „STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie. Elektroniczna dokumentacja medyczna: doświadczenia z wdrażania i wykorzystania Klasyfikacji ICNP® w Elektronicznym Rekordzie Pacjenta (EHR) w Polsce”. 

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 pielęgniarek, położnych i gości, z 19 miast w Polsce oraz z za zagranicy. Wysłuchano wykładów 14 prelegentów, dotyczących dobrych praktyk  i problemów z wdrażaniem w podmiotach leczniczych.

Swoimi doświadczeniami podzieliły się pielęgniarki – liderki wdrażające ICNP do elektronicznej dokumentacji medycznej EDM w podmiotach leczniczych, korzystające z różnych systemów informatycznych. W wystąpieniach zwrócono uwagę na wykluczenie pielęgniarek  z możliwości gromadzenia, analizy i udostępniania zdarzeń medycznych w platformie CSIOZ – P1, utrudniające także możliwość zapewnienia praw pacjentom w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dyr. 24/2011/UE). Podkreślano brak przyjaznych rozwiązań dla dokumentowania wykonywanych przez pielęgniarki czynności, zmuszających je do wielokrotnego dokumentowania tych samych informacji w systemie, ręcznego zliczania parametrów wpisywanych w elektroniczny rekord pacjenta, czy też brak możliwości wymiany udokumentowanych danych, powodujących dublowanie dokumentowania w wersji papierowej. Zwracano uwagę na konieczność wypełniania niezliczonej liczby formularzy i trudności z wdrożeniem Rekomendacji Rady ds. e-zdrowia w Pielęgniarstwie przy CSIOZ z 11 września 2013 r., a także wytycznych projektów CSIOZ P1.1 „Podejście do klasyfikacji dla dokumentacji medycznej”, gdzie rekomenduje się stosowanie do wymiany danych o zdarzeniach medycznych słownik ICNP®.
Brak rozwiązań prawnych, w tym zakresie, dyskryminuje rozwój dokumentowania praktyki pielęgniarskiej i utrudnia współpracę z partnerami biznesowymi. Brak jednoznacznych wytycznych prawnych blokuje rozwój informatyzacji ochrony zdrowia i dostępność do informacji o świadczeniach pielęgniarskich.
W dobie malejącej liczby pielęgniarek i nieodpowiedniej, do zapotrzebowania, opieki, rozwiązania dostępne do dokumentowania zdarzeń medycznych dla pielęgniarek są nie do przyjęcia. Zabierają pielęgniarkom czas potrzebny pacjentom. Takim działaniom powinna towarzyszyć świadomość, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów.  

Z inicjatywy prelegentów podjęto działania mające na celu skierowanie listu otwartego do ministra zdrowia i Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia pielęgniarek, co do możliwości zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości opieki obywatelom UE.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także