Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r. – 14,3% społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością, a 25,9% to osoby powyżej 60 r. ż. Ponadto 1 na 100 dzieci w Europie otrzymuje diagnozę spektrum autyzmu. Z kolei z badań przeprowadzonych przez IPSOS w 2023 r. wynika, że ok. 5% osób w Polsce identyfikuje się jako osoby niebinarne. To właśnie dla tych grup pacjentów Świat Zdrowia Operator Medyczny wprowadza szereg działań w oparciu o analizę potrzeb różnych grup pacjentów i podejście inkluzywne.
„Jesteśmy dla wszystkich pacjentów w Polsce, którzy potrzebują spersonalizowanej, proaktywnej i skoordynowanej opieki medycznej. Podnosimy jakość ich życia zapewniając dostęp do profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. W programie „Świat Zdrowia dla Wszystkich” stawiamy na bezpieczeństwo medyczne pacjentów i ciągłość procesu opieki, szczególnie dla grup pacjentów z utrudnionym dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej. Nasz program opiera się nie tylko na modernizacjach, ale przede wszystkim na edukacji lekarzy, pielęgniarek i całego personelu obsługi, by tworzyć jeszcze bardziej przyjazną opiekę medyczną. Wypracowane rozwiązania powstają we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz przy udziale ekspertów, którzy znają potrzeby pacjentów” zaznacza Julita Czyżewska, wiceprezeska zarządu Neuca S.A. ds. obszaru pacjenta, pomysłodawczyni programu inkluzywnej opieki medycznej.
Świat Zdrowia – opieka medyczna bez barier
W ramach programu dopasowujemy procesy i procedury obowiązujące w centrach medycznych Świat Zdrowia, tak aby były jeszcze bardziej przyjazne dla pacjentów. W tym celu, we współpracy z Fundacją Integracja, w naszych placówkach przeprowadzamy audyt dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Na ich podstawie wprowadzamy niezbędne zmiany ułatwiające korzystanie z naszych placówek różnym grupom pacjentów. Zalecane zmiany są już wprowadzone w wybranych placówkach. Wypracowane rozwiązania wpisały się w nasz standard przy projektowaniu remontów kolejnych lokalizacji. W tym zakresie współpracujemy z Fundacją Integracja.
Świat Zdrowia stawia na badania przesiewowe
Od 2022 r. w ramach pilotażu realizujemy badania przesiewowe w kierunku autyzmu w bilansie dwulatka i trzylatka. Od października 2024 r. takie badania są obowiązkowe w centrach medycznych Świat Zdrowia. Nasi lekarze odbywają regularne szkolenia z wypełniania arkusza obserwacji w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Współpracujemy w tym obszarze z Instytutem Wsparcia Rozwoju Dziecka.
Komunikacja bez wykluczeń
Jednym z elementów programu są szkolenia z komunikacji z pacjentem dla naszego personelu administracyjnego i medycznego. Na te potrzeby opracowaliśmy „Słownik Inkluzywny”, który stanowi podstawę dobrej komunikacji ze wszystkim grupami odbiorców, a w szczególności z osobami LGBTQiA. Ponadto wprowadzamy rozwiązania technologiczne, które ułatwiają komunikację. W większości centrów medycznych posiadamy pętle indukcyjne, które stanowią wsparcie w obsłudze pacjentów niedosłyszących. Pacjenci niedowidzący mogą też skorzystać ze specjalnych lup, które ułatwiają wypełnienie niezbędnych dokumentów. Dla pacjentów posługujących się polskim językiem migowym wdrażamy tłumacza PJM. Pracujemy nad tym, aby tłumacz języka migowego był dostępny nie tylko w centrach medycznych, ale także w ramach infolinii medycznej czy na stronach internetowych.
Świat Zdrowia dla wszystkich z nagrodą Złoty OTIS
5 listopada, podczas konferencji “Medycyna z Diamentami 2024” nasze działania zostały wyróżnione nagrodą Złoty OTIS. To prestiżowa Nagroda Zaufania przyznawana z inicjatywy grupy ekspertów, którzy kształtują system ochrony zdrowia w Polsce.
Więcej o programie: https://www.youtube.com/watch?v=um6bEkfDMEM
inf pras