Konferencja SZPITAL 2019 PRZESTRZEŃ OCHRONY ZDROWIA odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. w budynku Biblioteki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Celem Konferencji jest stworzenie miejsca inspiracji dla naukowców i praktyków, których łączy wspólny obszar zainteresowań – przestrzeń ochrony zdrowia w procesie leczenia. Przestrzeń rozumiana dosłownie jako kształtowanie środowiska do potrzeb medycyny, ale również jako ogół różnorodnych czynników wpływających na jakość procesów medycznych prowadzonych w szpitalach.
Obecnie większość szpitali w Polsce wymaga przeprowadzenia procesu modernizacji. Decyzja o podjęciu inwestycji jest trudna nie tylko ze względu na kwestie finansowe, ale przede wszystkim na złożoność tematu. Projektowanie zmian wymaga oceny potrzeb zdrowotnych oraz tempa i kierunku ich zmian w przyszłości, a dopiero na tej podstawie ukształtowania przestrzeni oraz organizacji szpitala z uwzględnieniem potrzeb: pacjentów, personelu szpitala oraz różnorodnych wymagań nowoczesnych technologii medycznych.
W trakcie tegorocznej konferencji chcielibyśmy przybliżyć złożone zagadnienia projektowania szpitali osobom podejmującym decyzje o modernizacji oraz specjalistom, którzy uczestniczą w tym procesie. W tym roku, w trakcie Konferencji przedstawimy niemieckie spojrzenie na projektowanie, modernizowanie i zarządzaniem szpitalami. Dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec zaprosiliśmy uznanych i doświadczonych ekspertów i praktyków, którzy opowiedzą o nieustannej ewolucji niemieckich szpitali i dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb.
W trakcie Konferencji przedstawimy najnowsze osiągnięcia w budowie i modernizacji szpitali w Polsce. O kierunkach rozwoju przestrzeni szpitalnej będą mówić naukowcy prezentujący światowe tendencje, a także praktycy wdrażający nowe rozwiązania w polskich szpitalach.
Rada Naukowa Konferencji
- prof. dr hab. inż. arch. Elżebieta Trocka-Leszczyńska
- prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk
- dr hab. n. med. Hanna Gerber, prof. nadzw.
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz
- prof. dr hab. n. med. Marek Zygmunt
- prof. dr hab. n. med. Małgorzata Sobieszczańska
Prelegenci
- dr inż arch. Peter Pawlik Architekt, AKG
- dr inż arch. Edzard Schultz Architekt, Heinle Wischer und Partner
- dr Jens Wernick Adwokat, Augenklinik Herzog Carl Theodor
- prof. Heinz Naegler Adwokat, Wyższa Szkoła Ekonomi i Prawa
- prof. inż. arch. Michael Rhode Architekt, L-Plan LightingDesign
- dr inż arch. Michał Grzymała-Kazłowski Architekt, Archimed
- dr n. med. Andrzej Krupa Dyrektor Medyczny, Szpital w Dziekanowie Leśnym
- dr inż arch. Piotr Gerber Architekt, Politechnika Wrocławska
- lek. med. Krzysztof Mydel Szpital Uniwersytecki Kraków-Prokocim
- dr Katarzyna Libor-Mazur CFO, Vita-Management,
- inż arch. Kyoesti Meinilae Archiktekt, AW2 Architects
Ramowy program Konferencji:
Sesja 1. Przestrzeń ochrony zdrowia – niemieckie doświadczenia w projektowaniu i modernizowaniu szpitali
Sesja 2. Przegląd inwestycji szpitalnych w Polsce – najciekawsze, największe, najbardziej znaczące aktualne inwestycje szpitalne w Polsce
Sesja 3. Organizacja, ekonomia, architektura – naczynia połączone warunkujące sprawność działania szpitali
Sesja 4. Nowoczesne rozwiązania na rynku – przykłady współczesnych technologii medycznych wpływających na kształtowanie przestrzeni szpitalnej