27 maja w Centrum Edukacyjnym Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, odbywająca się pod hasłem „Razem wspieramy karmienie piersią”.
Na spotkaniu przedstawione zostały najnowsze doniesienia naukowe na temat karmienia naturalnego oraz omówione problemy związane z możliwościami i ograniczeniami dyrektorów placówek medycznych w upowszechnianiu idei karmienia piersią. Poruszony został także temat roli ojca we wspieraniu matki z problemami w karmieniu piersią, profilaktyka zdrowia matki, a także zasady przestrzegania kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece.
Podczas konferencji 5 placówek medycznych zostało uhonorowanych tytułem „Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Wśród nich, w ramach re-oceny (przyznawany jest on na okres 5 lat), certyfikat otrzymał Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, który po raz pierwszy otrzymał ten tytuł w 2007 r. oraz kolejny obowiązujący w latach 2013-17.
Inicjatywa certyfikowania tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku” została stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w celu przywrócenia prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie. W Polsce idea popularyzowana jest od 1992 r. Szpitale, które są odznaczone tytułem wypełniają „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią” – zasad wymagających poszanowania godności i prawa kobiet, w szczególności prawa matek karmiących oraz prawa do opieki medycznej najwyższej, jakości w zgodzie z Zaleceniami WHO. Każda placówka, która zdobywa tytuł jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią.
Obecnie w Polsce jest 96 placówek odznaczonych certyfikatem „Szpital Przyjazny Dziecku”. Na terenie Warszawy są to 3 szpitale.