Chodzi o jak najszybsze ustawowe zapewnienie godnego zamieszkania dla najbardziej potrzebujących osób z niepełnosprawnościami. Dziś jedyne systemowe rozwiązanie dla tych osób w Polsce to domy pomocy społecznej.
– To instytucje, które są zaprzeczeniem godnych warunków życia i podmiotowego traktowania. Za duże, ze zbyt małą liczbą kadry, z wieloosobowymi pokojami, wspólnymi łazienkami na korytarzu. Mieszkańców z zasady traktuje się tam przedmiotowo, są bowiem do tych miejsc kierowani na mocy decyzji administracyjnej. Nie mają swobody wyboru miejsca zamieszkania ani współlokatorów – podkreślają członkowie Porozumienia.
W szczególnie trudnej sytuacji są osoby z autyzmem głębokim. Ich codzienna rzeczywistość to krążenie po szpitalach psychiatrycznych i przyjmowanie kolejnych leków. Porozumienie Autyzm-Polska zbiera podpisy pod petycją do premiera o stworzenie ram prawnych, które poskutkowałyby tworzeniem mieszkań wspomaganych.
„Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, zobowiązała się odchodzić od instytucji-molochów na rzecz mieszkań wspomaganych, małych domów i zespołów mieszkań. Nie wywiązuje się z tych zobowiązań. DPS-ów co roku przybywa, a liczba ich mieszkańców rośnie. Panie Premierze, 10 kwietnia 2014 r. brał Pan udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Wspólnoty Domowej dla dorosłych osób z autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku. Czy wie Pan, że to tak bardzo potrzebne miejsce nadal nie jest zamieszkane na stałe? To właśnie dlatego, że w Polsce nie ma dziś ustawowo zapewnionej alternatywy dla wielkich domów pomocy społecznej”, czytamy w apelu do szefa rządu.
Tymczasem okazuje się, że propozycje rozwiązań są już częściowo gotowe – zawarto je w opracowanym z wykorzystaniem funduszy unijnych projekcie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.
– Zapisy dotyczące mieszkalnictwa zawarte w tym dokumencie są do wykorzystania podczas opracowywania ustawy. Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe, domy dla maksymalnie 12 osób, powoli powstają dzięki dotacjom PFRON. Ale powstają tylko w trybie projektowym, czyli nie dla wszystkich – zwraca uwagę Porozumienie Autyzm-Polska.
Z raportu „Autyzm. Zacznijmy liczyć się w Polsce”, przygotowanego przez Porozumienie Autyzm-Polska wynika, że 80 proc. osób z autyzmem o dużych potrzebach wsparcia potrzebuje zamieszkania w małym domu lub mieszkaniu wspomaganym.
Petycję można znaleźć TUTAJ. Podpisało ją już ponad 2,3 tys. osób.