8 września, w niedzielę, odbył się „12 Onkobieg Razem po zdrowie! Warszawa 2019”, którego uczestnicy poprzez udział w biegu wyrazili solidarność z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Około 2000 uczestników Onkobiegu pomimo zmiennej pogody łącznie pokonało trasę 26 152 km dookoła Centrum Onkologii - Instytut i Instytutu Hematologii Transfuzjologii - co przełożyło się na kwotę 115 000 zł plus 3000 zł z akcji #Onkobieg. Łączna kwota 118 000 złotych przeznaczona zostanie na wsparcie – podopiecznych Stowarzyszenia SARCOMA i działalność związaną z profilaktyką , diagnostyką i edukacją zdrowotną.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz miasta st. Warszawy - Dzielnicy Ursynów.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa, Dyrektor Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie prof. dr hab. n. med. Jan Walewski i Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii prof. dr hab. n. med. Ewa Lech – Marańda.
Od godziny 11:00 biegacze, których ze sceny powitał Romuald Wójcik – Dziennikarz Radiowy, mogli odbierać zarezerwowane pakiety. W tym roku po raz pierwszy rejestracja pakietów odbywała się tylko online i cieszyła się dużym zainteresowaniem. „Współtworzymy społeczność odpowiedzialną za własne zdrowie i wrażliwą na pomoc. Mamy jeszcze dużo do zrobienia w obszarze zdrowia publicznego, wiemy że każdy krok ma znaczenie’’. – powiedział podczas przedpołudniowego otwarcia Szymon Bubiłek – Członek Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA.
Wydarzenie współprowadziła Joanna Górska – dziennikarka, która doświadczyła na sobie choroby onkologicznej i w tym roku po raz czwarty uczestniczyła w Onkobiegu, wspierając tym samym innych pacjentów. Około godziny 13:00 wszystkich zebranych powitali organizatorzy, którzy podziękowali uczestnikom za liczne przybycie. „Dziękuję wszystkim za przybycie pomimo zmiennej pogody. Wasza obecność jest symbolem determinacji, walki i troski o zdrowie pacjentów” - powiedział Kamil Dolecki – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA.
Okazanie solidarności z osobami pozostającymi w czasie terapii onkologicznych i ich rodzinami to fundamentalna wartość Onkobiegu, która niesie za sobą wiele radości i wzruszeń. Uczestnicy mogli realnie wspomóc potrzebujących pacjentów, a z drugiej strony to chwila na zapoznanie się z tematyką profilaktyki i diagnostyki onkologicznej, do czego zachęcali też prowadzący, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu ratuje życie. Warto też upewnić się, czy jesteśmy zdrowi. W ramach „miasteczka Onkobieg-u” biegacze mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych prowadzonych przez partnerów i organizacje pozarządowe, m.in. pomiar składu ciała, poziom glikemii, badanie znamion skóry oraz szkolenie z samobadania piersi. Dzięki inicjatywie Onkobiegu i partnerom, Stowarzyszenie może zrefundować swoim podopiecznym rehabilitację, leki, protezy lub dojazdy do referencyjnych klinik. Jednym z tegorocznych beneficjentów jest waleczny, młody chłopiec, Jakub. Celem było zebranie środków na protezę i wsparcie w codziennej rehabilitacji.
Ze sportowym akcentem przywitali biegaczy ze sceny: Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec; Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa; Kierownik Kliniki Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości Czerniaków w Centrum Onkologii prof. dr hab. Piotr Rutkowski; Koordynator ds. Administracji w Centrum Onkologii – Instytut Katarzyna Han; Zastępca Dyrektora ds. Nauki w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie prof. dr hab. Przemysław Juszczyński; Kierownik Kliniki Transplantacji Komórek Krwiotwórczych dr Kazimierz Hałaburda - Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie; Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska; Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Dr Michał Sutkowski.
O mistrzowską rozgrzewkę zadbali sportowcy oraz ambasadorzy Onkobiegu: Jakub Witkowski (Watson) – zawodnik Brazylijskiego Jiu Jitsu, Wicemistrz Świata; Michał Derlicki – Mistrz w Kung Fu Sportowym, aktor filmowy i teatralny.
O godz. 13:30 komendę do długo wyczekiwanego startu dał Jakub, tegoroczny beneficjent. 12 Onkobieg w Warszawie wsparli biegacze z wielu miast w Polsce – obecni byli biegacze z Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i wielu innych. Tuż po starcie teren dookoła Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii wypełnił się po brzegi biegaczami w charakterystycznych koszulkach, a pacjenci ze wzruszeniem dopingowali ich z okien. Wszyscy starali się, aby okrążeń było jak najwięcej. Onkobieg to charytatywna impreza sportowa, w której udział może wziąć każdy - rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie z wnuczkami, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także najbardziej potrzebujący beneficjenci Onkobiegu. O tło muzyczne zadbały zespoły Medicover Band i Beyond Relief, a na trasie biegu uczestników wspierał brazylijskimi nutkami zespół Sereia de Varsóvia. W ciągu 60 minut trwania biegu, każdy ze startujących mógł przebiec dowolną liczbę okrążeń w dowolny sposób: bieg truchtem, marsz, krok spacerowy, wspomaganie kijkami „nordic walking”. Na każdego czekały na mecie pamiątkowe medale.
Nowością w tegorocznym biegu dla tych, którym nie udało się wziąć udziału w biegu w Warszawie, była akcja #Onkobieg, czyli bieg z dowolnego miejsca na ziemi. Biegacze wrzucali zdjęcie za pomocą serwisów społecznościowych oznaczając #Onkobieg. Promowali w ten sposób aktywność fizyczną oraz wsparli pacjentów.
Fundamentem Onkobiegu jest zespół niezastąpionych wolontariuszy, którzy są pod opieką Poli Goszczyńskiej ze Stowarzyszenia Sarcoma.
Wydarzenie odbyło się dzięki nieocenionej i profesjonalnej współpracy z partnerami:
Partnerzy Misyjni: Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Dobrze Że Jesteś, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST, Sarcoma Patients EuroNet, AllCan, Akademia Czerniaka, Fundacja Anikar, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoonkologii, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek, Amazonki Centrum, Młodzi Lekarze Rodzinni.
Partnerzy: M&M Consulting, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Fundacja Imienia Św. Patryka, Bristol-Myers Squibb, Fundacja PKO Banku Polskiego, Novartis Poland, Fundacja Medicover, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o, Medicart Healthcare Sp. z o.o., Sidnet Solution Sp. z o.o., Sport Evolution, Only Only, Nashi Art, Nastula Club, FiberyaPrint, Immedica Pharma, Schalbau RWW"Rawag" Sp. z o.o., Polskie Towarzystwo Farmacji, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych, Zespoł Medicover Band, Zespół Beyond Relief, moBehave, Brand24, Sereia de Varsóvia, Przystanek Piekarnia, Lasy Państwowe.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Radia Eska, redakcja MedExpress.pl, redakcja czasopisma „Służba Zdrowia”, Portal ZwrotnikRaka.pl, Głos Pacjenta Onkologicznego i portal haloUrsynow.pl. Ogromne podziękowania za nieoceniony wkład w organizacje dla Działu Administracji Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.
Źródło: Materiały prasowe, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki "SARCOMA"