Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Uczniowie rozpoczęli testy sprawnościowe. W tle nie tylko poszukiwanie talentów

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 marca 2024 10:42

Uczniowie rozpoczęli testy sprawnościowe. W tle nie tylko poszukiwanie talentów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpoczęli testy sprawnościowe w ramach projektu „Sportowe Talenty”. Regularne monitorowanie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży znalazło się w podstawie programowej szkół. Inicjatywę pozytywnie oceniają eksperci ochrony zdrowia.

Testy będą przeprowadzane raz w roku przez nauczycieli WF w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego. Wyniki testów wprowadzane będą do ewidencji „Sportowe Talenty”. Co ważne, wyniki przeprowadzanych testów nie będą miały wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Dzięki danym zgromadzonym danym możliwe będzie skuteczne modelowanie polityk publicznych w zakresie walki z nadwagą i otyłością, wadami postawy oraz chorobami układu krążenia coraz bardziej obecnymi wśród dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że 14,5 proc. polskich dzieci ma nadwagę, 7,2 proc. to osoby chore na otyłość. Szczególnie niepokojące jest to, że częstość otyłości u dzieci w pierwszych latach szkoły podstawowej jest jeszcze wyższa, niż podane wyżej, uśrednione dane. W 2016 roku przekraczała ona w tej grupie 30 proc., a w 2021 roku było to już 35 proc. dzieci ośmioletnich.

– Zbadamy podstawowe umiejętności uczniów, takie jak siła, szybkość czy zwrotność. Pozwoli nam to stworzyć świadomą politykę państwa, która wpływa na to, jak sprawne jest polskie społeczeństwo. Testy przeprowadzane w szkołach to działanie systemowe, wpisane do podstawy programowej. Badania zostały dobrane tak, aby były bezpieczne dla dzieci i można je było wykonać w każdych warunkach. Apeluję do rodziców, nauczycieli – pomóżcie nam zbadać kondycję dzieci i młodzieży po to, żebyśmy mogli skutecznie, jako państwo, pomóc im być sprawnymi ruchowo ludźmi – powiedział Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podczas wspólnej konferencji z minister edukacji Barbarą Nowacką.

– Jeśli młodzież ma być zdrowa, odporna i silna, musi mieć zapewnione dobre zajęcia ruchowe dostosowane do ich potrzeb, możliwości i wieku. Zdrowe dziecko, uczestniczące w zajęciach sportowych, to dziecko znacznie lepiej się uczące. Znacznie lepiej przyswajające wiedzę i pewne siebie. Przeprowadźmy testy i zobaczmy, w jakim miejscu są polskie dzieci i w jaki sposób możemy je wspomóc w rozwoju ruchowym – powiedziała minister Nowacka.

Działania pozytywnie oceniają eksperci ochrony zdrowia. Swoją opinią na temat inicjatywy podzieliła się we wpisie w mediach społecznościowych m.in. dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

„Kondycja fizyczna dzieci i młodzieży to klucz do życia w zdrowiu. Ostatnie dane przerażają: 88 proc. dzieci nie potrafi przewrotu w przód , 74 proc. nie potrafi kozłować, 50 proc. nie potrafi skakać przez skakankę . Takich inicjatyw nam trzeba”, napisała na portalu X.

Podobne artykuły

iStock-1148183439
12 września 2024
Urszula Szybowicz KZDIM
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Urszula Szybowicz: Powrót do szkoły to dla dzieci trudny okres

9 września 2024
Wojciech Konieczny KZDiM
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Edukacja zdrowotna jest potrzebna i wymaga działań międzyresortowych

30 sierpnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także