Kiedy i gdzie?
W tym roku tylko pierwszy dzień odbędzie się w formule stacjonarnej – 14 maja o 9.00 w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie. Dzień drugi – 15 maja – zrealizujemy online. Zapraszamy do oglądania transmisji w formacie telewizji śniadaniowej na żywo na Medexpress.pl. Start o godz. 9.00.
Kongres Patient Empowerment skierowany jest do pacjentów, lekarzy, opiekunów osób z chorobami przewlekłymi, decydentów i ekspertów, którzy na co dzień swoimi działaniami mają wpływ na kształt systemu ochrony. Jest pretekstem do tego, by porozmawiać o tym, jakich zmian potrzebujemy w zdrowiu, w edukacji, w profilaktyce zdrowotnej, w komunikacji lekarz-pacjent.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Narodowy Fundusz Zdrowia, Instytut Matki i Dziecka, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Personalizowanej, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Drugi dzień Kongresu, 15 maja, przenosimy do przestrzeni wirtualnego studia Medexpressu i na żywo będziemy realizować poranny program „ZDROWIE NA DZIEŃ DOBRY”, co oznacza jedno: dużą dawkę wiedzy, zróżnicowaną tematykę i karuzelę ciekawych gości. Będzie o medycynie stylu życia, ruchu na zdrowie, diecie dobrej dla jelit, będą medyczne newsy i rozmowy z pacjentami i klinicystami.
W tym roku w gronie zaproszonych gości porozmawiamy o tym, jak inwestować w zdrowie, żeby budować wzrost gospodarczy, o tym, jak zmieniają się wymagania dotyczące kształcenia lekarzy w kontekście komunikacji z pacjentem oraz o tym, gdzie jesteśmy z edukacją zdrowotną oceniając dotychczasowe osiągnięcia w personalizowanych terapiach i biorąc też pod lupę poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie (o czym powiemy na przykładzie szczepień). Będziemy mówić o onkologii, o tym dlaczego u coraz większej liczby osób diagnozowany jest nowotwór i wysłuchamy prezentacji nt. Europejskiego Kodeksu Onkologicznego prof. Jacka Jassema. Nie zabraknie wątków związanych z innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi. Przyjrzymy się temu, w jaki sposób zdrowie projektowane jest w samorządach i podyskutujemy o wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa pacjenta.
W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni eksperci ochrony zdrowia, m.in.:
- Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
- Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS
- dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
- prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej
- Dariusz Dziełak, dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji w Narodowym Funduszu Zdrowia
- Jakub Szulc, ekspert rynku ochrony zdrowia
- Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia
- Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci
- Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
- prof. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- dr n.med. Patryk Poniewierza, prof. Uczelni Łazarskiego, dyrektor ds. standardów medycznych PZU Zdrowie
- prof. Agnieszka Zimmerman, prorektor ds. jakości kształcenia Gdański Uniwersytet Medyczny
- Alicja Chybicka, poseł RP
- Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
- prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii metabolicznej, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
- Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu, ekspert ds. legislacyjnych, Związek Miast Polskich
- Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia Miasta Wrocławia
Program i rejestracja: TUTAJ