Mateusz Morawiecki:
Cyfryzacja jest przestrzenią, która w czasie pandemii bardzo mocno ruszyła do przodu i opanowała nowe obszary życia. Chcemy korzystać z jej dobrodziejstw. Dziękuję wszystkim ekspertom, którzy w tym pomagają.
Cyfrowy to przede wszystkim wygodny i bezpieczny. Ponad 4 mln Polaków założyło w 2020 roku Profil Zaufany. Korzysta z niego już w sumie ponad 9 mln osób
Cyfrowa rewolucja to jedyna rewolucja, której życzy sobie każdy odpowiedzialny polityk. Polska udostępnia coraz bardziej nowoczesne usługi publiczne. Wdrożyliśmy już e-receptę, e-zwolnienie, e-skierowanie e-pit - to tylko niektóre elementy cyfryzacji kraju.
Elektroniczne wnioski towarzyszą nam na każdym etapie życia. W 2020 r. ponad 330 tys. osób złożyło online wniosek o dowód osobisty. To 2 razy więcej niż w 2019 r. Z usług meldunkowych online w 2020 r. skorzystało 176 tys. osób - to prawie trzykrotny wzrost.
Wirtualny kontakt z urzędem jest możliwy i daje możliwość lepszego świadczenia usług. Rewolucja cyfrowa to też walka z wykluczeniem i biedą w wielu obszarach. Poprzez ucyfrowienie zwiększamy dostęp do wysoko zaawansowanych usług.
Przeznaczyliśmy rekordowe 6 mld zł na rozbudowę szerokopasmowych sieci w obszarach bardziej wykluczonych. We wrześniu 2017 r. dostęp do szerokopasmowego internetu miało tylko 10% szkół. Dzisiaj niemal wszystkie szkoły mają już dostęp do internetu.
Ponad 90% gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, a większość z nich do szerokopasmowego.
Cyfryzacja usług publicznych to w dobie epidemii gwarant lepszego bezpieczeństwa sanitarnego. Po ustąpieniu pandemii te procesy cyfryzacyjne pozostaną z nami jako gwarant oszczędności czasu i komfortu.
Chcemy, żeby ten 2021 rok stał pod znakiem rozwoju cyfrowej tożsamości. Nowoczesny biznes korzysta z nowoczesnych rozwiązań i naszą ambicją jest, żeby administracja nie odstawała cyfrowo od osiągnięć przedsiębiorców.
Cyfryzacji administracji będzie służyła wspólna infrastruktura informatyczna państwa: strumieniowa rządowa chmura obliczeniowa, rządowy klaster bezpieczeństwa czy platforma innowacji administracji.
Czeka nas okres ambitnych inwestycji cyfrowych - to jeden z podstawowych filarów #NowyŁad. W naszych rękach leży to, jakie procesy będą zaprojektowane i od tego zależy tempo rozwoju gospodarki.
Nowy cyfrowy świat to świat nowych możliwości, ale też i zagrożeń. Dyskutujmy o bezpieczeństwie cyfrowym, bo to też będzie wyznacznikiem współczesnej suwerenności.
Jestem przekonany, że osiągniemy nasze założenia w ramach uzgodnionych wcześniej ram czasowych i cyfryzacja będzie mocnym impulsem wzrostu gospodarki i szybkiego odbicia po pandemii.