Pytań w głowach młodych lekarzy przed wyborem specjalizacji pojawia się wiele. Odpowiedzi na wszystkie znaleźć niełatwo. A wybierając specjalizację, młodzi lekarze podejmują decyzję, która na dobre determinuje ich zawodowe życie. Dlatego w Śląskiej Izbie Lekarskiej w najbliższą sobotę odbędzie się konferencja pod tytułem: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat specjalizacji, ale baliście się zapytać”.
Pomysł pojawił się podczas kursów organizowanych dla młodych lekarzy. Wielu uczestników pytało wtedy prowadzących o warunki i organizację pracy na poszczególnych oddziałach. Trudno prowadzić w szpitalach wycieczki edukacyjne, dlatego wyznaczono jedno miejsce i termin.
„Młody lekarz pracuje podczas stażu podyplomowego na kilku wyznaczonych oddziałach, aby zapoznać się pracą w szpitalu. Specjalizację, która determinuje jego całe zawodowe życie musi wybrać z przeszło 30 możliwych do realizacji. Poza pocztą pantoflową nie ma innego sposobu, żeby poznać szczegóły i realia pozostałych działów medycyny.” – mówi pomysłodawca spotkania dr Krzysztof Musialik.
Wielu młodych lekarzy orientuje się, jak wygląda praca na internie lub chirurgii, ale takie specjalizacje jak neonatologia, choroby zakaźne czy rehabilitacja pozostają owiane tajemnicą. Może gdyby wiedza na ich temat była bardziej dostępna, chętnych do ich studiowania byłoby więcej. Doktor Musialik swoją specjalizację „reklamuje” tak: „Jeżeli siedzenie z nosem w książkach nie jest Ci straszne, noża także się nie boisz, możesz operować o każdej porze dnia i nocy, to spróbuj zmierzyć się z ortopedią i traumatologią narządu ruchu.”
„Gdy po raz pierwszy usłyszałam o możliwych efektach ubocznych kalozotomii (zabieg przecięcia Corpus Callosum, wykonywany w np. w opornej na farmakoterapię padaczce) byłam zafascynowana wybitnością mózgu. Otóż po przecięciu tej struktury pacjent mógł mieć trudności z nazwaniem przedmiotu trzymanego w lewej ręce, gdy miał zamknięte oczy. Problem znikał pod kontrolą wzroku i… po przełożeniu przedmiotu do prawej ręki. Czyż to nie jest genialne? – pomyślałam. Był to początek mojego zachwytu nad tym doskonałym procesorem, który w dalszym ciągu nie przestaje mnie zaskakiwać.” – tak o neurologii mówi lekarz rezydent Kamila Malinowska.
W najbliższą sobotę od 9.30 w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej takich historii będzie można usłyszeć zdecydowanie więcej. Student medycyny i stażysta otrzyma pełny pakiet informacji, które z pewnością pomogą mu w podjęciu właściwej decyzji. Podczas Konferencji zaprezentowanych zostanie w wyczerpujący sposób ponad 30 specjalizacji – omówione zostaną kulisy codziennej pracy rezydenta danej dziedziny, program specjalizacyjny, także przytrafiające się problemy i trudności. Część warsztatowa konferencji będzie dobrą okazją do zadawania pytań i dyskusji.
„Cieszymy się, że młodzi lekarze są aktywni i mają własne inicjatywy, jako samorząd będziemy ich nadal wspierać. Wybór specjalizacji jest trudny, praca musi dawać radość i spełnienie, bo inaczej nie można być dobrym lekarzem. Dom Lekarza zawsze otwarty jest dla wszystkich adeptów medycyny, także tych z najkrótszym stażem.” – tak zaprasza na konferencje prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban. Udział w niej jest bezpłatny.
Źródło: OIL