Tegoroczna Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca jest już X spotkaniem specjalistów z całego świata. Listopadowe sympozjum Stowarzyszenia odbywa się pod patronatem International Association for the Study of Lung Cancer IASLC, Polskiego Towarzystwa Patologów, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (sekcja onkologiczna) oraz Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Szerokie grono patronów pozwala skorzystać z dorobku organizacji krajowych i międzynarodowych dając możliwość wymiany doświadczeń w ramach omawianych problemów.
Jubileuszowa edycja Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca jest okazją do podsumowania osiągnięć w dziedzinie leczenia chorych na raka płuca w ciągu ostatnich 10 lat. Były to lata owocujące w rozwój medycyny onkologicznej, biologii molekularnej, technik torakochirurgii, radioterapii, a przede wszystkim holistycznego podejścia do chorego poprzez tworzenie zespołów wielodyscyplinarnych.
W czasie konferencji dokonany zostanie przegląd dotychczasowych osiągnięć. Głównym jednak motywem będą nowości w leczeniu chorych na raka płuca: efektywne i coraz mniej obciążające pacjenta procedury diagnostyczno-terapeutyczne odbywające się w obrębie klatki piersiowej. Poruszone zostaną takie tematy, jak immunoterapia i biologia molekularna oraz małoinwazyjne techniki chirurgii. Specjaliści skupią się na omówieniu nowych metod diagnostycznych i korzyści wynikających z ich przeprowadzania.
Stosowana w leczeniu nowotworów immunoterapia pozwala na pobudzenie odporności przy leczeniu chorych na raka. W walce z nowotworem można wykorzystać różne rodzaje immunoterapii. Jednym z nich jest immunoterapia czynna, polegająca na wykorzystaniu leków, w których składzie znajdują się specjalnie przygotowane komórki nowotworowe lub antygeny nowotworowe. Natomiast immunoterapia bierna polega na podawaniu choremu szczepionki zawierającej przeciwciała (w większości są to przeciwciała molekularne) ukierunkowane na wybrane komórki nowotworowe. Najpopularniejszą i najbardziej efektywną jest immunoterapia molekularna. Po rozpoznaniu antygenów na komórkach nowotworowych, wytwarza się przeciwciała wiążące się z odpowiednimi antygenami. Dzięki takiemu działaniu doprowadza się do zahamowania rozwoju raka.
Systemem oceny pozwalającym na określenie rokowania chorego na raka płuca oraz umożliwiającym wybór odpowiedniego leczenia jest klasyfikacja TNM. Jest to system stopniowania, który umożliwia ocenę wymiarów guza, wielkość nowotworu w stosunku do otaczających go struktur oraz obecność przerzutów w obszarze węzłów chłonnych klatki piersiowej, a także odległych narządów. System klasyfikacji TNM podlega modyfikacjom, które uwzględniają postępy leczenia. W ramach X Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca specjaliści będą mieli okazję wziąć udział w interaktywnych warsztatach z TNM.
Wysoko rozwinięta diagnostyka onkologiczna powoduje, że coraz częściej leczenie jest profilowane do indywidualnych potrzeb każdego chorego. Korzyści odnoszone z leczenia zależą od decyzji podejmowanych wspólnie – przez specjalistów różnych dziedzin. Ideą nadchodzącej konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń specjalistów
z wielu dziedzin medycyny. Jak co roku odbędą się warsztaty z udziałem patomorfologów we współpracy z Polskim Towarzystwem Patologów oraz warsztaty torakochirurgiczne.
Szczegółowe informacje: http://www.rakpluca10.pl/