Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Za nami I Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 sierpnia 2023 11:29

Za nami I Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży - Obrazek nagłówka
– Kiedy pojawia się choroba dziecka, to jest to choroba całej rodziny. Doskonale wiemy, że choruje wtedy rodzina i otoczenie społeczne, że rodzi to też konkretne koszty systemowe. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób skupiło się wokół wspierania rodzin mierzących się z chorobą przewlekłą, rzadką czy ultrarzadką – powiedziała red. Iwona Schymalla, prezes fundacji Żyjmy Zdrowo, podczas otwarcia I Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie było forum, na którym dyskutowano o problemach związanych z opieką zdrowotną w odniesieniu do najmłodszych.

– To wielka przyjemność, że możemy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. To bardzo ważny temat i kierunek rozmów. Inwestycja w młode pokolenie, dbałość o jego zdrowie, to patrzenie w przyszłość – podkreślała poseł Barbara Dziuk z Prawa i Sprawiedliwości, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.

Tematyka paneli dyskusyjnych skupiła się wokół zagadnień zdrowia psychicznego, chorób onkologicznych i rzadkich, a także metabolicznych.

– Chcemy, by ten kongres był punktem wyjścia i forum dyskusyjnym do tego, by budować długofalową politykę zdrowotną – mówiła Iwona Schymalla.

Wyzwania związane z opieką psychiatryczną i psychologiczną były bardzo istotnym tematem, obecnym w kilku panelach dyskusyjnych. Trwa bowiem reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, w ramach której ma dojść do przemodelowania opieki nad młodymi pacjentami.

– To, co już się udało i co jest podstawą reformy, to stworzenie pierwszego poziomu referencyjnego, czyli środowiskowych poradni psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci i młodzieży. To zupełnie nowy twór i odwrócenie dotychczasowej piramidy pomocy dziecku, młodzieży i rodzinie. Pacjentem w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej jest bowiem cała rodzina – podkreśliła prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dziecięcej.

Uczestnicy kongresu rozmawiali również o potrzebach związanych z profilaktyką, m.in. o rekomendacjach dotyczących ochrony przed wirusem RS, funkcjonowaniem przewlekle chorych dzieci w grupach rówieśniczych, a także o problemie otyłości i postępach w monitorowaniu i leczeniu chorób metabolicznych. Dużo miejsca w dyskusji zostało poświęcone chorobom onkologicznym, rzadkim i ultrarzadkim i związanym z nimi wyzwaniom dotyczącym potrzeby wprowadzenia wczesnej diagnostyki, dzięki której będzie można zaproponować chorym efektywne leczenie.

KZDiM-logotypy-plansza-loga-sponsorzy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także