Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Za nami II Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 sierpnia 2024 10:10

Za nami II Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży - Obrazek nagłówka
– Chcemy rozmawiać o strategii, o tym, jak współpracować na poziomie ministerstw i agend, po to, by odwrócić niepokojące tendencje. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, mamy problem z aktywnością fizyczną, pojawiają się coraz większe problemy zdrowotne – powiedziała Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, red. naczelna Medexpressu podczas II Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży, który odbył się w czwartek (29.08.) w Warszawie.

Podczas paneli dyskusyjnych poruszone zostały problemy związane m.in. z sytuacją rodzin osób cierpiących na choroby rzadkie, profilaktyką chorób zakaźnych czy zdrowiem psychicznym najmłodszej części społeczeństwa. Punktem wyjścia do dalszych rozmów był jednak panel otwarcia. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o tym, czy jest potrzebna nowa strategia zdrowia dzieci i młodzieży i co powinna ona zawierać.

Jak powiedziała prof. Anna Fijałkowska, zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Matki i Dziecka, międzyresortowa strategia zdrowia dzieci i młodzieży była zapowiadana już od kilku lat. Dokument taki nawet powstał, ale nigdy nie doszło do jego wdrożenia. Tymczasem miał on wytyczyć ścieżki postępowania, które doprowadzą do zahamowania niebezpiecznych trendów w zdrowiu najmłodszej części społeczeństwa, zwłaszcza epidemii otyłości. Rodzi to wyzwania zwłaszcza w obszarze edukacji.

– Edukacja zdrowotna musi zawierać elementy praktycznej i warsztatowej nauki – powiedziała prof. Anna Fijałkowska.

Jednym z problemów, które leżą u podstaw złego stanu rzeczy jest niska sprawność fizyczna dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej.

Kolejne niepokojące kwestie to podejście rodziców do szczepień oraz brak świadomości żywieniowej. Na te problemy zwracał uwagę prof. Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dramatycznie wygląda też kwestia zdrowia jamy ustnej. Dr n. med. Agnieszka Anna Pacyk z Zakładu Stomatologii Ogólnej UM w Łodzi podkreśliła, że 90 proc. osób osiągających pełnoletność mierzy się z zaawansowanymi problemami stomatologicznymi. Sytuacja jest o tyle zła, że próchnicę ma aż 40 proc. trzylatków. Im dzieci starsze, tym więcej z nich wymaga leczenia.

Z kolei wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą rozwiązać problem nikotynizmu u młodzieży.

Transmisja z wydarzenia:

kzdim-logotypy

Podobne artykuły

Wojciech Konieczny KZDiM
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Edukacja zdrowotna jest potrzebna i wymaga działań międzyresortowych

30 sierpnia 2024
8E8A0727s
20 września 2023
panel-psych-8E8A0060
KZDiM

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

15 września 2023
8E8A1725
KZDiM

Choroby przewlekłe a jakość życia

13 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także