Patronem wydarzenia była Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce. Podczas rozpoczęcia kongresu głos zabrała Jen MacNaughtan, Deputy Head of Mission w Ambasadzie Brytyjskiej.
– To świetna okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu, zdrowiu najbliższych, oraz aby przeanalizować istniejące standardy i systemowe podejście do zdrowia kobiet. W Anglii zostały przeprowadzone konsultacje w sprawie strategii zdrowia kobiet. Na tej podstawie w 2022 roku opublikowano pierwszą w naszej historii strategię zdrowia kobiet. Rząd brytyjski cały czas pracuje nad rozwojem tej strategii, a priorytety na ten rok obejmują problemy menstruacyjne i menopauzę oraz opiekę położniczą. Cieszy mnie, że priorytety w ramach strategii na rzecz zdrowia kobiet w Wielkiej Brytanii są zgodne z priorytetami rządu polskiego – powiedziała Jen MacNaughtan.
Postulat stworzenia narodowej strategii zdrowia kobiet towarzyszył również poprzednim edycjom wydarzenia. W tegorocznej wiele głosów, które wybrzmiały podczas paneli dyskusyjnych, mogłoby być z powodzeniem treścią takiego dokumentu.
W wydarzeniu uczestniczyli zarówno eksperci ochrony zdrowia i autorytety ze świata medycyny, jak i osoby znane, angażujące się w edukację zdrowotną. To modelka Bogna Sworowska, piosenkarka Anna Jurksztowicz, pisarka Krystyna Kofta, artysta grafik Andrzej Pągowski oraz Ewa Błaszczyk, aktorka i pieśniarka, prezes Fundacji „AKOGO?”.
Podczas kongresu po raz II w historii zostały wręczone statuetki Kreatorek Zdrowia. Otrzymały je:
prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii,
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”,
dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży,
Ewa Błaszczyk, aktorka i pieśniarka, prezes Fundacji „AKOGO?”,
Renata Wozba, Grupa T2S